Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Формирање Косовских снага безбедности представља кршење Резолуције 1244

Формирање Косовских снага безбедности представља кршење Резолуције 1244

Београд, 21. јануар 2009. године – Министар за Косово и Метохију у Влади Републике Србије Горан Богдановић изјавио је данас да ће Влада Србије учинити све да Косовске снаге безбедности не заживе јер оне могу само да дестабилизују Космет и да буду уперене против Срба и других неалбанаца.

Богдановић је на конференцији за новинаре, одржаној у Влади Србије, истакао да ће се Влада свим дипломатским и правним средствима супротставити даљем формирању тих једнонационалних снага.

Према његовим речима, потпуно је разумљиво да се Срби, пре свих, прибојавају, јер те снаге могу сутра да прерасту у већу војну силу уперену против Срба и њихових интереса.

Министар је навео да су Срби имали горка искуства са Ослободилачком војском Косова (ОВК) и Косовским заштитним корпусом (КЗК), и истакао да не види никакву разлику између ОВК, КЗК и Косовских снага безбедности.

Он је нагласио да њихово формирање представља кршење Резолуције 1244, која предвиђа да на Косову и Метохији може постојати само једна формација – КФОР.

Богдановић је поновио да Влада Србије сматра да је суштина трајног мира у региону потпуна демилитаризација читаве територије Косова и Метохије, чиме би били створени услови за то да на читавом западном Балкану, а самим тим и на Космету, завлада мир.

Министар је навео да Београд не размишља о формирању српских безбедносних снага на Космету, и оценио да би то само пооштрило тензије у јужној српској покрајини.

Богдановић је прецизирао да се на Косову, према проценама, налази између 350.000 и 400.000 комада оружја у приватном поседу који могу бити употребљени против Срба, као што је то било током немира који су избили 17. марта 2004. године.

Он је рекао да ће ресорно министарство наставити дипломатску и правну борбу за Косово и Метохију у међународним институцијама, и навео да ће приоритет бити економско јачање српске заједнице – али и других неалбанских етничких заједница на Косову и Метохији – пре свега кроз оживљавање привреде у српским срединама и запошљавање, као и стварање услова за одрживи повратак и останак Срба и других неалбанаца у јужној српској покрајини.

Он је прецизирао да је за то министарство у овој години предвиђено три милијарде и 977 милиона динара, што је, како је указао, скоро за трећину мање него прошле године.

Упркос томе, остварићемо зацртане циљеве и нећемо одустати од даљег финансирања повратка Срба и помагања социјално најугроженијим и породицама киднапованих и расељених, истакао је Богдановић.

Према његовим речима, Министарство ће наставити да Србима на Косову и Метохији пружа правну помоћ у решавању проблема попут враћања одузете имовине, као и помоћ у области образовања и здравства.

Такође, и даље ће се радити на решавању проблема снабдевања Срба на Косову и Метохији струјом, а биће настављена и изградња сеоских путева и друге инфраструктуре у српским местима, додао је министар.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs