Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Приоритети Србије очување територијалног интегритета и европске интеграције

Приоритети Србије очување територијалног интегритета и европске интеграције

Београд, 17. јануар 2009. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић изјавио је да су приоритети спољне политике Србије борба за очување територијалног интегритета и европске интеграције.

Фото: Танјуг
(архивски снимак)
Јеремић је у интервјуу за нови број магазина "Економист" оценио да је Србија током 2008. могла да искуси покушај наметања решења за статус Косова и Метохије, које није било у складу с међународним правом.

Он је нагласио да захваљујући активном дипломатском наступу Србије тај покушај није добио адекватну институционалну подршку у међународној заједници и навео да је наша земља, борбом у Генералној скупштини Уједињених нација, која је успешно окончана, то питање пребацила на терен на ком има далеко веће шансе за успех.

То је терен међународног права, које је, према нашем уверењу, директно прекршено једностраним проглашавањем независности Косова, истакао је министар и додао да је приоритет Србије борба за очување територијалног интегритета и суверенитета на мирољубив, дипломатски начин.

Такође, Јеремић се заложио за "кипарски модел" у решавању тог питања и подсетио на то да је 1974. године такав приоритет имао Кипар, што га није спречило да постане члан Европске уније.

Министар је навео да следећи приоритет Србије представљају европске интеграције, као и одбрана уставног система и успостављање добрих односа са суседима на западном Балкану.

Он је указао на то да подршка Русије дипломатској борби Србије за одбрану уставног поретка и очување територијалног интегритета није, на било који начин, била повезана са гасним аранжманом.

Према његовим речима, чак и да споразум није потписан, Русија не би одустала од подршке Србији јер су у питању две одвојене ствари.

Када је реч о Косову и Метохији, подршка Русије има принципијелан карактер и ниједног тренутка није била предмет било какве трговине.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs