Београд, 16. јануар 2009. године – Министар рударства и енергетике у Влади Републике Србије Петар Шкундрић рекао је данас да ће Влада Србије учинити све да обезбеди минимум потребних количина гаса уколико се спор Русије и Украјине не разреши до 24. јануара, до када Србија има обезбеђене испоруке гаса из Немачке и Мађарске.
Шкундрић је на конференцији за новинаре, одржаној у Влади Србије, изразио очекивање да ће до 24. јануара спор Русије и Украјине бити решен, при чему ћемо ако се то не деси, учинити све да обезбедимо минималне количине гаса, а користићемо, као и до сада, мазут и остале потенцијале којима располажемо.
Министар је подсетио на то да је Влада на
јучерашњој седници предузела додатне мере да обезбеди довољно енергената за период који је пред нама.
Према његовим речима, уговор са Мађарском и Немачком је продужен и према договору са компанијама “Еон” и “Мол” 4,7 милиона кубних метара гаса биће испоручивано до 24. јануара, што значи да су до тада потребе Србије обезбеђене уколико не буде непредвиђених ситуација.
Шкундрић је навео и да ће са генералним директором “Србијагаса” Душаном Бајатовићем отпутовати сутра, 17. јануара, у Москву, на самит земаља потрошача руског гаса.
Такође, он је рекао да су у току консултације о томе да ли ће, зависно од нивоа скупа који буде важио и за друге државе учеснице, и председник Владе Србије Мирко Цветковић учествовати на том самиту.
Министар је истакао да је циљ посете Москви да се што пре створе услови за транзит гаса из Русије ка Србији и другим европским потрошачима.
Шкундрић је нагласио да ће Електропривреда Србије (ЕПС) објавити 20. јануара јавни позив за учешће на међународном тендеру за изградњу две нове термоелектране, Колубара Б и Никола Тесла Б, капацитета по 700 мегавата, при чему је укупна вредност инвестиције приближно 2 милијарде евра.
Према његовим речима, ове две инвестиције, чије је планирано време реализације четири до пет година, покренуће српску привреду и запослити више десетина хиљада људи, а биће активирана и домаћа електромашиноградња.
Министар је истакао да се на тај начин пружа могућност реструктурирања ЕПС-а на нивоу појединачних пројеката, односно нових компанија које неће значајно пореметити власничку структуру, и то ће подићи вредност ЕПС-а.
На питање када ће Србија увести тржишну цену електричне енергије, Шкундрић је рекао да ће се то вероватно догодити када буду изграђене ове две термоелектране и у складу са куповном моћи грађана.
Генерални директор ЕПС-а Владимир Ђорђевић изразио је уверење да ће изградња нових термоелектрана почети 2010. године јер се очекује да се цео процес избора стратешких партнера на тендерима заврши до краја ове године.
Он је нагласио да, уз дневну просечну потрошњу струје од 122 милиона киловат часова, као и са ударима и до 155 милиона киловат часова, Србија не увози струју и указао на то да данас има стабилну електроенергетску ситуацију иако је потрошња струје највећа у историји.