Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Влада има стратегију за борбу против финансијске кризе

Влада има стратегију за борбу против финансијске кризе

Београд, 15. јануар 2009. године – Председник Владе Републике Србије Мирко Цветковић изјавио је вечерас да програм Владе за 2009. годину предвиђа раст стопе друштвеног бруто производа од 3 до 3,5 одсто и истакао да би било логично да са том стопом раста остваримо и неку позитивну запосленост, или да бар не дође до великих губитака радних места.

Мирко Цветковић
Фото: РТС
Цветковић је, гостујући у емисији "Сведок" Радио-телевизије Србије (РТС), поновио да се ове године неће живети боље, али ни лошије него у претходној години.

Премијер је објаснио да одредница продуктивних послова значи да нећемо по сваку цену инсистирати на одржавању радних места уколико она иза себе немају ту продуктивност, односно уколико не доносе профит, и додао да ће се, макро посматрано, настојати да се повећа запосленост у односу на ону коју смо имали.

Цветковић је нагласио да постоји стратегија Владе за борбу против финансијске кризе, и објаснио да она није само вербална, већ је и писана и да се може погледати на сајту Владе Србије.

Он је објаснио да тај документ садржи читав скуп мера, оцена, анализа, одговора на питања зашто је до кризе дошло и слично.

Председник Владе је поновио да Влада има три принципа, од којих је један принцип јединствености или заједништва, који говори о томе да све политичке странке, и не само политичке странке него и интересне групе, морају да се уједине да бисмо заједно прошли кризу.

Други принцип јесте принцип солидарност, који значи да би терет кризе требало да буде равномерно распоређен, навео је премијер и објаснио да равномерно не значи свима исто, већ да они који имају више сразмерно више поднесу, а да се онима који су рањивији сразмерно више помогне.

Према његовим речима, трећи је принцип континуитета, што подразумева да Влада редовно прати кризу у свим њеним аспектима и у складу с тим коригује постојеће мере и доноси нове.

Цветковић је подсетио на то да је у делу буџета који се односи на плате буџетских корисника планирано да оне не могу да расту у том смислу да њихова реална куповна моћ расте, али и да је предвиђено да оне ипак буду кориговане до нивоа планиране инфлације, што заправо значи да ће оне одржати исти ниво куповне моћи у овој години, као што су имале и у прошлој.

Када се та математичка дефиниција преведе на прости језик, она значи да се са тим платама неће живети боље него у 2008. години, али и да је обезбеђено бар толико да се неће живети ни горе, навео је премијер.

Он је, говорећи о процесу европских интеграција, указао на то да постоје проблеми са одређеним бројем закона који чекају на усвајање у Скупштини Србије због тога што постоје тешкоће у њеном функционисању.

Цветковић је навео да на том плану, на срећу, види неке добре сигнале последњих дана, и поновио да многе ствари везане за интеграције у Унију морамо сами да обавимо.

Председник Владе је рекао да није израчуната штета због прекида испоруке гаса Србији, и додао да се то може урадити тек када се криза заврши.

Према његовим речима, дат је налог да се врше одговарајуће анализе и тек када криза буде иза нас моћи ћемо да изађемо са неким проценама, при чему треба имати у виду то да штета није нанета само грађанима, него и индустрији.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs