Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Почиње дигитализација радио-телевизијских програма у Србији

Почиње дигитализација радио-телевизијских програма у Србији

Београд, 12. јануар 2009. године – Министар за телекомуникације и информационо друштво у Влади Републике Србије Јасна Матић изјавила је данас да Србија најкасније до 2015. године мора да пређе на дигитално емитовање радио и телевизијског програма, за шта ће бити потребне инвестиције у износу од 50 милиона евра.

Јасна Матић
Матић је на конференцији за новинаре на којој је најавила почетак тог процеса, одржаној у Влади Србије, навела да ће током фебруара бити организовани округли столови о стратегији дигитализације у Београду, Новом Саду и Нишу.

Према њеним речима, план Министарства је да стратегија буде усвојена до краја првог квартала ове године, при чему је дигитализација један од његових приоритета, будући да Србија у том сегменту касни за другим европским земљама.

Она је указала на то да је рок за прелазак на дигитално емитовање у свету поставила агенција Уједињених нација (УН) Међународна телекомуникациона унија, и да истиче 17. јуна 2015. године, а земље Европске уније постигле су договор о томе да рок за прелазак на дигитално емитовање скрате до 2012. године.

Матић је навела да ће прелазак на дигитално емитовање изискивати улагања грађанства и емитера.

Она је објаснила да је за угрожене категорије друштва уобичајено да се нађе начин за субвенционисање у износу од 20 до 50 евра по кориснику, односно по телевизору, и истакла да ће трошкови емитера зависити од опреме којом располажу, јер РТВ станице које су набављале опрему у претходних неколико година имају могућност да емитују и дигитални и аналогни сигнал.

Према њеним речима, за систем емисионе технике на републичком нивоу то ће бити инвестиције у износу од 20 до 50 милиона евра, или нешто више од тога.

Она је нагласила да ће из Радио-телевизије Србије (РТС) бити издвојен систем емисионе технике и да ће тај систем преноса сигнала бити на располагању заинтересованим РТВ станицама.

Дигитално емитовање ће повећати квалитет слике и тона, квалитет услуга попут телетекста и услуга намењених групама корисника са посебним потребама, палету услуга и омогућиће да се кроз расположиви радиофреквенцијски опсег емитује већи број програма, рекла је Матић.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs