Београд, 8. јануар 2009. године – Министар рада и социјалне политике Расим Љајић најавио је данас да ће на иницијативу председника Србије Бориса Тадића бити одржан састанак са привредницима и представницима синдиката и послодаваца посвећен економској политици за ову годину и мерама Владе за ублажавање последица светске економске кризе.
Љајић је на конференцији за новинаре, одржаној у Влади Србије, рекао да ће то бити прва прилика да се наставе прекинути преговори са синдикатима, и додао да ће и председник Владе Мирко Цветковић упутити званичан позив синдикатима и послодавцима за наставак разговора о Општем колективном уговору (ОКУ) и његовом проширеном дејству.
Он је оценио да је сада критични тренутак за нашу земљу, и указао на неопходност социјалног дијалога и договора са синдикатима и послодавцима.
Министар је истакао да ће из тог разлога бити учињено све да договор буде постигнут, будући да су нам, нарочито због садашње ситуације, потребни консензус и сагласност око важних економских и социјалних питања.
Љајић је подсетио на то да је Влада предлагала да се поштује највећи део одредби ОКУ, чиме би било спречено његово потпуно дерогирање, при чему би се настојало да се његове поједине одредбе које се односе на регрес, топли оброк и ноћни рад постепено уводе и примењују.
Он је навео да је Влада на захтев синдиката ставила потпис на проширено дејство уговора у циљу давања импулса социјалном дијалогу и у намери да се са синдикатима и послодавцима на време постигне договор о гранским колективним уговорима.
Још тада смо нагласили да ће у децембру прошле године бити донета коначна одлука о томе да ли ће се тај уговор примењивати или не, што ће зависити од ефеката светске кризе, подсетио је министар.
Он је поновио да ће социјална давања за 750.000 корисника у Србији и ове године бити исплаћивана на време.
Апсолутно гарантујемо исплату свих социјалних давања. Нико неће остати ускраћен, а ако нека средства буду недостајала, обезбедићемо их ребалансом буџета, истакао је министар.
Према његовим речима, буџет Министарства рада и социјалне политике у 2009. години износи више од 87 милијарди и 500 милиона динара, што је приближно 12 одсто буџета Србије за ову годину.
Љајић је најавио и да ће Министарство смањити своје трошкове где год то буде могуће, и прецизирао да ће се избегавати непотребна путовања и да ће се ићи само тамо где од одлазака постоји конкретна економска и политичка корист.
Он је указао на то да су циљеви Министарства у овој години редовна исплата социјалних давања, реформа сектора социјалне заштите, доношење закона из те области, наставак социјалног дијалога и предузимање мера за ублажавање економске кризе.
Министар је оценио и да је потребна измена Закона о раду, али и додао да до ње неће доћи без договора са социјалним партнерима – синдикатима и послодавцима.
Он је најавио да ће представници Министарства рада и социјалне политике ове године појачати контролу примене поменутог закона, пре свега у делу који се односи на престанак радног односа, и да ће сузбијање “рада на црно” бити настављено.
Министарство планира да оснује и два кризна штаба који ће се бавити социјалном политиком и облашћу рада и радних односа, као и тим за корпоративну друштвену одговорност, истакао је Љајић.