Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Приоритет у 2009. години борба против свих видова криминала

Приоритет у 2009. години борба против свих видова криминала

Београд, 29. децембар 2008. године – Први потпредседник-заменик председника Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић најавио је данас да ће приоритети у раду полиције у 2009. години бити очување јавног реда и мира, борба против свих видова криминала и стварање услова за визну либерализацију.

Фото: Танјуг

Дачић је на годишњој конференцији за новинаре прецизирао да је од јануара до новембра ове године у Србији извршено укупно 95.359 кривичних дела, при чему је полиција повећала ефикасност и расветлила 58 одсто кривичних дела са непознатим починиоцима.

Он је навео да је смањен број најтежих кривичних дела, као што су убиства, тешка убиства и силовања, а да је за 8,6 одсто смањен и малолетнички криминал.

Према његовим речима, полиција је у 2008. години запленила 1,6 тона разних наркотика и открила 694 илегалних миграната, углавном из Албаније, Македоније, Турске и Црне Горе.

Издато је 182.000 нових путних исправа и 326.000 личних карата, од чега је приближно 70 одсто са чипом, навео је Дачић и упутио позив грађанима да узимају нова документа јер је и то један од услова за стављање Србије на такозвану белу шенгенску листу.

Први потпредседник Владе указао је на то да је побољшана и сарадња са полицијама у региону и као пример навео најновији случај у којем је полиција у Новом Саду ухапсила двојицу држављана Македоније који су побегли из затвора у тој земљи и једног држављанина Србије који им је обезбедио фалсификована документа.

Кад је реч о хапшењу припадника бивше ОВК на југу Србије, Дачић је поновио да акција није усмерена против Албанаца, већ против осумњичених за најтеже ратне злочине, од којих су неки учествовали и у мартовском насиљу 2004. године на Косову.

То што је неко припадник националне мањине у Србији не значи да ће бити заштићен од одговорности за кривична дела и злочине, нагласио је први потпредседник Владе и подсетио на то да је из Србије у Хаг због истих оптужби отишло 44 највиших државних, полицијских и војних руководилаца, а да су у борби против организованог криминала хапшени и полицајци.

Он је поновио да због тог хапшења неће бити дестабилизације безбедносне ситуације на југу Србије јер би то значило да неко подржава злочин, и истакао да су снаге безбедности у стању да очувају мир.

Према његовим речима, од УНМИК-а ће бити затражено проналажење преосталих припадника такозване „Гњиланске групе" који живе на Косову и Метохији.

Дачић је такође саопштио да је изнео предлог да се награде припадници полиције који су учествовали у акцији хапшења припадника ОВК јер су тај посао извели веома професионално и без инцидената.

Министар је изразио незадовољство због тога што у случају Страхиње Рашете, који је погинуо приликом покушаја да постави бомбу испод једног аутомобила у Београду, није дошло до добре сарадње између полиције која га је ухапсила и представника Окружног затвора у Новом Саду, одакле је пуштен одмах по пријему.

Кад је реч о данашњем састанку Савета за националну безбедност, чији је члан као министар унутрашњих послова, Дачић је изразио очекивање да ће одлуке које буду донете допринети стабилизацији система безбедности.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs