Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Смањење војног буџета за 2009. годину неће утицати на одбрамбену моћ земље

Смањење војног буџета за 2009. годину неће утицати на одбрамбену моћ земље

Београд, 29. децембар 2008. године – Председник Владе Републике Србије Мирко Цветковић изјавио је да смањење војног буџета за 2009. годину неће утицати на одбрамбену моћ земље а да ће процес професионализације Војске, упркос успоравању, бити завршен.

Фото: Танјуг
(архивски снимак)
Цветковић је у интервјуу за магазин "Одбрана" навео да Министарство одбране није једино министарство које подноси терет кризе и коме је припало мање средстава из буџета за 2009. годину него што се очекивало.

Председник Владе је указао на то да уштедама на многим ставкама и рационалним управљањем у буџету могу да се надоместе та средства и додао да је продаја вишка војне имовине начин да се допуни војни буџет.

Он је истакао да су у претходним годинама учињени значајни помаци у побољшању животног стандарда професионалних припадника Војске, а најбољи доказ за то јесте повећање плата у Војсци и одбрани 30 одсто, што је највеће повећање плата у државном апарату.

Према његовим речима, у прошлој години обезбеђена су посебна средства за субвенционисане стамбене кредите за војне станове у износу од 250 милиона динара и на тај начин су обезбеђена 163 стана за професионалне припаднике Војске.

План је да на овакав начин и следеће године решавамо стамбена питања запослених у Војсци, па је за те намене обезбеђено приближно 150 милиона динара, додао је председник Владе.

Он је рекао да Министарство одбране и правници у Влади сматрају да не постоје неисплаћене дневнице ратним ветеранима и упутио све који сматрају да им припада накнада по том основу да се обрате суду.

У сваком случају, у наредној години се не могу очекивати те накнаде јер за то, једноставно, у буџету нема новца. Ако резервисти наставе са протестима, блокадама саобраћајница и нарушавањем реда и мира, држава ће морати да предузме мере из своје надлежности да то спречи, навео је Цветковић.

Он је такође истакао да Србија очекује да Еулекс и Уједињене нације успоставе ред у на Косову и Метохији и да пруже пуну заштиту свим грађанима, посебно Србима који су најугроженији.

Према његовој оцени, обезбеђивање безбедности и поновно успостављање демократског друштва на Космету биће најважнији изазови за мисију Еулекс.

Такође, очекујемо да Еулекс допринесе да се врати узурпирана имовина у покрајини, рекао је председник Владе и додао да је Србија успела да се избори за шест кључних тачака пре него што је мисија Еулекс почела да се распоређује на простору јужне покрајине, захваљујући активној дипломатији, принципијелним ставовима и снажном аргументацијом.

Било је изузетно важно да Еулекс буде под окриљем Резолуције 1244, да буде потврђен у Савету безбедности УН, да буде статусно неутралан и да не спроводи план Мартија Ахтисарија и успели смо у томе, истакао је Цветковић и додао да то значи да је наш положај знатно побољшан.

Према његовим речима, након тога је појачана улога Србије у решавању горућих проблема у покрајини, очуван је стратешки курс у одбрани Космета, при чему је потпуно заустављен процес признавања нелегално проглашене независности Косова.

Цветковић је оценио да, без обзира на различите ставове челних људи Министарства одбране и Војске Србије, систем функционише и да одбрана земље није ни на који начин угрожена.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs