Енергетским аранжманом почела нова етапа односа Русије и Србије
Београд, 27. децембар 2008. године – Министар рударства и енергетике Петар Шкундрић оценио је да је уговор о продаји НИС-а руској компанији "Гаспромњефт", који су потписали председници Русије и Србије Дмитриј Медведев и Борис Тадић, историјски и да је великим енергетским аранжманом почела нова етапа односа између две земље.
Шкундрић је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Вечерње новости" истакао да сада имамо велику шансу да ојачамо економске, политичке, културне и све друге везе са Русијом, уз напомену да је та земља Србији највећи пријатељ, док је Европска унија стратешки интерес.
Он је навео да ће реализацијом пројекта "Јужни ток" Србија бити значајна карика светског гасног картела, и додао да прво питање које свако ко инвестира у неку земљу постави јесте да ли су доступни енергенти.
Министар је објаснио да многи улагачи нису задовољни ако имају само довољно струје, већ да сви траже и друге изворе, пре свега гас, при чему Србија "Јужним током" широм отвара врата за нове инвестиције и нова запошљавања.
Шкундрић је изразио очекивање да ће у јануару гас појефтинити сагласно формули према којој се формира цена гаса, али да је јасно да гас не може бити јефтин као пре.
Кад је реч о томе да ли ће после потписаног уговора Русија дати Србији попуст за гас, министар је нагласио да ће то бити регулисано посебним уговорима, при чему Србија већ има повластице које немају друге државе.
Не плаћамо пенале за неповучене количине гаса, али нам је још увек неповољна цена транспорта кроз Мађарску, прецизирао је Шкундрић и додао да ће реализацијом гасног аранжмана Србија имати уштеду од приближно 70 милиона евра за транспорт, као и наплату такси другим државама, а добиће и два правца снабдевања и довољне количине за своје потребе.
Шкундрић је рекао да Србији никада није био понуђен пролазак америчког гасовода "Набуко"– а та понуда не би била одбијена јер би то била још једна шанса – и напоменуо да, с обзиром на потребе европског тржишта, има простора за оба гасовода и да они нису један другом конкуренција.
Нико, ни Русија ни Катар ни Иран, не располаже довољним количинама гаса колико ће требати Европи у будућности. Постоје геополитички и геостратешки разлози да се преферира једна или друга страна, а моје мишљење је да реализацијом "Јужног тока" постајемо подједнако стратешки партнер и Русији и земљама ЕУ и узгред постајемо и лидер у региону у енергетици, истакао је министар.