Београд, 25. децембар 2008. године – Министар за Косово и Метохију у Влади Републике Србије Горан Богдановић изјавио је да је планом УН од шест тачака предвиђено да српске судије у покрајини не суде по косовским законима, већ по законима усвојеним до 1989. године и по уредбама УНМИК-а.
Богдановић је у интервјуу за агенцију Бета рекао да ће судије у Окружном суду у Косовској Митровици и српским срединама бирати представник УН на Космету, уз сагласност Београда, и навео да је за српске припаднике Косовске полицијске службе прихватљиво само да буду под командом Еулекса.
Министар је истакао да је Београд зато и инсистирао на плану од шест тачака, на командном ланцу и отварању нових полицијских станица и подстаница у српским срединама.
Према његовим речима, Савет безбедности УН је донео одлуку да ланац команде уместо УНМИК-а буде Еулекс, да један представник српске заједнице буде заменик комесара полиције и да сва наређења преко представника српске заједнице иду према Еулексу и, на ниже, према српским полицајцима и полицијским станицама.
Он је указао на то да Србија не може да сарађује са шефом Међународне цивилне канцеларије на Космету Питером Фејтом, већ само са представницима УН.
Фејт је за нас апсолутно неприхватљив јер је његова канцеларија уграђена у Устав Косова, као и Ахтисаријев план, нагласио је Богдановић и одбацио могућност да ће Еулекс радити на укидању српских структура на Космету, будући да се та мисија неће бавити статусом јужне српске покрајине.
Било би неприхватљиво да се Еулекс бави српским структурама јер српске институције нису паралелне, то су легитимне институције које представљају српску заједницу, навео је министар и поновио да Еулекс нема мандат да се бави укидањем и реконфигурацијом српских институција.
Он је навео да је више него сигуран да ће Еулекс сарађивати са легитимним представницима српске заједнице јер је то једини начин да се умање тензије на Космету.
Према његовим речима, да би мисија Еулекса била успешна, она мора да поштује своје одлуке, одлуке СБ УН и уважава чињеницу да на Космету живи српска заједница која не може да прихвати независност.
Неприхватљиво је да једни живе као у концентрационом логору, а други у анархији и хаосу. Мислим да ће међународна заједница имати разумевања и да ће уредити ствари у обостраном интересу јер све друго може да појача тензије и пробуди фрустрације и на једној и на другој страни, истакао је он.
Богдановић је оценио да је оснивање тзв. безбедносних снага Косова апсолутно неприхватљиво за српску заједницу и навео да је досадашња пракса показала да ниједна моноетничка организација није донела ништа добро грађанима покрајине.
Ако имате КФОР, УНМИК, Еулекс, нема потребе за оснивањем безбедносних снага ни на албанској, ни на српској страни, рекао је он и нагласио да српски народ на Космету сада има обазрив став према међународној заједници када је реч о заштити од евентуалног новог насиља косовских Албанаца.
Поучени искуством, Срби су са пуно права обазриви према међународној заједници и зато више нећемо дозволити нови егзодус и ново уништавање светиња и културне баштине, указао је министар.
Такође, Богдановић је оценио да изјаве косовског премијера Хашима Тачија да Приштина неће дозволити спровођење шест тачака из плана УН нису изненађујуће јер косовска опозиција свакодневно врши притисак и напада власт што је допустила да се уопште договара о царини, полицији и правосуђу, да та питања дођу до СБ УН, као и да косовски Срби добију оно што су тражили још 1999. године.
Тим изјавама желе да смире становништво које се противи одлуци СБ УН о распоређивању мисије по условима Србије, навео је Богдановић.