Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Неопходно убрзано решавање проблема избеглица

Неопходно убрзано решавање проблема избеглица

Београд, 23. децембар 2008. године – Потпредседник Владе Републике Србије Јован Кркобабић изјавио је данас да је делегација Србије на форуму "Дијалог са високим комесаром Уједињених нација за избеглице" затражила да се проблеми избеглица реше убрзано и на принципијелан начин, без обзира на то у којој се земљи избегли налазе.

Јован Кркобабић
Кркобабић је на конференцији за новинаре подсетио на то да је овај скуп одржан у Женеви од 9. до 11. децембра, и напоменуо да је делегација Србије том приликом указала на проблеме у вези са повратком избеглица у Хрватску, конвалидацијом радног стажа, обновом имовине, остваривањем права на пензију и бесплатне акције и друге тешкоће са којима се суочавају избеглице.

Он је навео да између Србије и Хрватске постоје многа нерешена питања која се тичу избеглих и расељених, и оценио да је улазак двеју земаља у Европску унију немогућ док ти проблеми не буду решени.

Према његовим речима, пут обе земље је пут ка ЕУ, при чему је апсолутно немогуће ући у Унију а не извршити основне стандарде и принципе које она захтева.

Од 800.000 избеглица још 97.000 треба да се врати у Хрватску, прецизирао је Кркобабић и додао да према подацима те земље тај број износи 75.000.

Кркобабић је навео да је грађанима српске националности који су држављани Хрватске одузето 42.000 станарских права, док приближно 40.000 њих очекује да им буде признато право на пензију.

Потпредседник Владе је рекао да је решено само 35 случајева који су се односили на конвалидацију радног стажа, и указао на то да велики проблем представља питање несталих, додајући да се, према подацима Србије, као нестало у Хрватској води 2.500 особа.

Он је истакао и да се Србија залаже за ексхумацију приближно 500 идентификованих гробница у Хрватској, за које се и даље не зна да ли су појединачне или масовне.

Кркобабић је навео да Србија припада групи од шест земаља света које имају најдугорочније и најбројније избеглиштво, при чему у овом тренутку у нашој земљи има приближно пола милиона избеглица и интерно расељених лица са Косова и Метохије.

Према његовим речима, високи комесар Уједињених нација за избеглице Антонио Гутереш изнео је предлог да се организује донаторска конференција за помоћ избеглицама у Србији, као и да се помогне оним лицима која се одлуче за повратак у матичне земље.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs