Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Почела национална кампања против последица пасивног пушења

Почела национална кампања против последица пасивног пушења

Београд, 22. децембар 2008. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Томица Милосављевић најавио је данас да ће наредне године бити дефинисан јасан акциони план о постепеној забрани пушења на свим јавним и радним местима у циљу спречавања пасивног пушења – удисања дуванског дима из окружења.

Фото: Фонет

Милосављевић је на конференцији за новинаре на којој је означен почетак кампање усмерене на последице пасивног пушења, а коју организују ово министарство и Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут", истакао да сваки грађанин Србије има право на чист ваздух, и навео да не постоји нешкодљива количина дуванског дима.

Он је прецизирао да ће кампања трајати годину дана, и указао на то да једна цигарета попушена у просторији са слабом вентилацијом у ваздуху ствара већу концентрацију токсичних материја од оне која постоји на улицама градова као последица издувних гасова возила.

Према његовим речима, Србија се, као и Босна и Херцеговина, Хрватска, Грузија и друге земље источне Европе, налази међу државама са најдраматичнијим примерима када је реч о изложености деце дуванском диму, и додао да је 700 милиона малишана, односно половина дечје популације на свету, изложена диму од цигарете.

Министар је потврдио да је у припреми нови закон о забрани пушења у затвореним просторијама, који предвиђа постепено увођење забране пушења у ресторанима, кафанама и кафићима, а који ће првенствено штитити здравље угоститељских радника и гостију непушача.

Он је саопштио да се процењује да се приближно 25 одсто умрлих од малигних болести и 20 одсто од кардиоваскуларних болести приписује последицама пушења, при чему 15 одсто свих смртних случајева у Европи настаје као последица пушења као фактора ризика.

Забрињава чињеница да више од 19.000 непушача у Европској унији умире због пасивног пушења, због чега Светска здравствена организација (СЗО) тражи од свих земаља да радна и јавна места буду потпуно без дуванског дима како би се излагање непушача дуванском диму смањило или потпуно елиминисало, истакао је Милосављевић.

Он је упутио апел медијима да подрже ову кампању и придруже се борби против пушења, као и да се рекламни спотови емитују у ударним терминима.

Директор Института "Др Милан Јовановић Батут" Тања Кнежевић објаснила је да је кампања усмерена на све категорије становништва и да ће је пратити промотивни и штампани материјали, огласи, телевизијски спотови, џинглови, билборди и брендирани аутобуси градског превоза.

Она је навела да ће кампања бити спровођена у два дела – први ће се одвијати под слоганом "Дувански дим је серијски убица" и трајаће до августа наредне године, док ће другу половину 2009. године обележити кампања под називом "Избаци дувански дим".

Регионални директор СЗО за Европу Марк Данзон истакао је да статистика показује да је дуван највећи убица, и указао на то да се његово дејство може спречити ригорозним мерама, међу којима су и усвајање закона о забрани пушења на јавним местима, поскупљење цигарета и слично.

Тај процес захтева време, јер је зависност од дувана дубоко укорењена у свим земљама ЕУ, а све док родитељи буду пушили у присуству деце, имаћемо зачарани круг, закључио је Данзон.

Први закон који забрањује пушење донет је у Ирској 2004. године, а њен пример потом је следило и много других земаља.

Према истраживању здравља становништва из 2006. године, у Србији је готово две трећине људи изложено дуванском диму у својој кући, што је за четири одсто мање него 2000. године.

Друго истраживање, спроведено ове године, показало је да 77 одсто младих од 13 до 15 година живи са неким ко пуши у њиховом присуству, што је, иако и даље велики проценат, за петину мање него 2003. године.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs