Неопходно државно јединство у борби за очување Космета
Београд, 18. децембар 2008. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић изјавио је данас да реконфигурација међународног присуства на Косову и Метохији не урушава уставни поредак Србије и не задире у њен територијални интегритет.
Јеремић је у оквиру расправе о поверењу Влади у Скупштини Србије рекао да је реконфигурација међународног присуства обављена уз сагласност Савета безбедности УН и да је заснована на Резолуцији 1244, која гарантује суверенитет и територијални интегритет Србије.
Он је истакао да је мисија Еулекс статусно неутрална и навео да политика Владе премијера Мирка Цветковића према Косову и Метохији није промењена и да она представља континуитет у односу на политику претходне владе.
Министар је позвао на јединство свих актера на политичкој сцени у борби за очување Космета, и нагласио да се Србија ни под каквим околностима неће одрећи одбране свог суверенитета, што је приоритет ове владе.
Када је реч о историјском државном и националном питању – Косову и Метохији, морамо бити јединствени и опозиција мора подржати власт, која је победила на изборима и преузима одговорност у креирању политике, нагласио је Јеремић.
Такође, он је упутио позив опозицији да подржи платформу Владе која има за циљ одбрану уставног поретка земље, и подсетио на то да је 2008. била година великих изазова, при чему Србија из ње излази ојачана јер је показала целом свету да је зрело друштво и да је одбраном демократије, закона и Устава у стању да одбије и најтеже ударце.
Ми смо у 2008. години преживели најтежи акт, покушај сецесије дела наше територије илегалним проглашењем независности Косова и Метохије. Србија је реаговала мирно, дипломатски, правно и политички и тиме учинила преседан у балканској историји, истакао је министар.
Према његовим речима, најважнији корак Србије у борби за очување Космета јесте тај што ће Међународни суд правде први пут у историји разматрати питање сецесија.
Пред тим судом можемо рачунати на подршку великог броја држава, указао је Јеремић и напоменуо да ће одлука тог суда о акту проглашења независности Космета бити преседан за све друге случајеве.