Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Неопходно државно јединство у борби за очување Космета

Неопходно државно јединство у борби за очување Космета

Београд, 18. децембар 2008. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић изјавио је данас да реконфигурација међународног присуства на Косову и Метохији не урушава уставни поредак Србије и не задире у њен територијални интегритет.

Јеремић је у оквиру расправе о поверењу Влади у Скупштини Србије рекао да је реконфигурација међународног присуства обављена уз сагласност Савета безбедности УН и да је заснована на Резолуцији 1244, која гарантује суверенитет и територијални интегритет Србије.

Он је истакао да је мисија Еулекс статусно неутрална и навео да политика Владе премијера Мирка Цветковића према Косову и Метохији није промењена и да она представља континуитет у односу на политику претходне владе.

Министар је позвао на јединство свих актера на политичкој сцени у борби за очување Космета, и нагласио да се Србија ни под каквим околностима неће одрећи одбране свог суверенитета, што је приоритет ове владе.

Када је реч о историјском државном и националном питању – Косову и Метохији, морамо бити јединствени и опозиција мора подржати власт, која је победила на изборима и преузима одговорност у креирању политике, нагласио је Јеремић.

Такође, он је упутио позив опозицији да подржи платформу Владе која има за циљ одбрану уставног поретка земље, и подсетио на то да је 2008. била година великих изазова, при чему Србија из ње излази ојачана јер је показала целом свету да је зрело друштво и да је одбраном демократије, закона и Устава у стању да одбије и најтеже ударце.

Ми смо у 2008. години преживели најтежи акт, покушај сецесије дела наше територије илегалним проглашењем независности Косова и Метохије. Србија је реаговала мирно, дипломатски, правно и политички и тиме учинила преседан у балканској историји, истакао је министар.

Према његовим речима, најважнији корак Србије у борби за очување Космета јесте тај што ће Међународни суд правде први пут у историји разматрати питање сецесија.

Пред тим судом можемо рачунати на подршку великог броја држава, указао је Јеремић и напоменуо да ће одлука тог суда о акту проглашења независности Космета бити преседан за све друге случајеве.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs