Београд, 18. децембар 2008. године – Председник Владе Републике Србије Мирко Цветковић изјавио је данас да је Влада у досадашњем мандату урадила много по питању Косова и Метохије, као и у сегменту европских интеграција и економске политике, и оценио да су на тим пољима направљени значајни помаци.
Цветковић је у Скупштини Србије, обраћајући се посланицима у оквиру расправе о поверењу Влади, одбацио оптужбе опозиције да Влада није учинила ништа у поменутим сегментима.
Према његовим речима, таква примедба била би на месту када не би било Еулекса, резолуције УН, предлога 64 закона који су упућени у скупштинску процедуру, мера економске политике, високог раста привреде и релативно ниске инфлације у овој години.
Премијер је истакао да је Влада по питању Косова и Метохије направила значајне кораке напред у односу на стање које је затекла када је формирана.
Као један од највећих дипломатских успеха Србије у последњих неколико деценија он је означио изгласавање Резолуције Савета безбедности о ангажовању Међународног суда правде, који треба да оцени правну заснованост проглашења независности Косова и Метохије.
Он је навео да је један од већих резултата Владе Србије и то што је успела да дипломатском активношћу мисију Еулекса врати у окриље Уједињених нација и постане активни део тог процеса.
Према његовим речима, Србија је узела учешће по питању распоређивања те мисије и резултат тога је враћање Еулекса под окриље СБ УН, чиме је наша земља остала активан чинилац у том процесу.
Премијер је истакао да Србија жели да постане члан породице уређеног дела света, али је навео да је за постизање тог циља потребно обавити велики број промена, како у законској регулативи, тако и у другим областима.
Председник Владе Србије поновио је да је један од суштинских принципа Владе борба за заштиту суверенитета и интегритета земље коришћењем свих расположивих правних и дипломатских средстава.
Влада је одбацила екстремне политичке ставове по питању Косова и Метохије и изабрала политику бескомпромисне борбе до краја коришћењем мирољубивих и правичних средстава, нагласио је Цветковић.
Говорећи о европским интеграцијама, премијер је навео да за добијање белог шенгена Србији недостају још два закона, као и да је неопходно да парламент ратификује пет конвенција и да буду формиране три институције – Агенција за борбу против корупције, Дирекција за управљање одузетом имовином и Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података.
Он је најавио да ће у првом кварталу наредне године Влада у скупштинску процедуру упутити потребне законе и припремити неопходне стратегије, и указао на то да институције могу бити формиране тек по усвајању тих закона у парламенту.
Цветковић је подсетио на то да је Влада до сада у скупштинску процедуру упутила предлоге 64 закона, три стратегије и један велики Национални програм европских интеграција.
Он се осврнуо и на мере економске политике и светску економску кризу, и указао на то да је пре два месеца постало јасно да та криза неће заобићи ни Србију и да је Влада тада формирала оперативну групу која је дала прве препоруке које ће допринети да се наша земља што лакше суочи са том кризом.
Цветковић је навео да мере иду у разним правцима и да је једна од мера и рестриктиван буџет, и додао да су развојни пројекти и даље на столу када је реч о Коридору 10, и да ће они бити реализовани, иако неки мисле супротно.
Премијер је истакао да ће следеће године, уз помоћ мера које се предузимају, Србија кроз економску кризу ипак проћи са позитивним растом БДП-а, који, како је планирано, треба да буде 3,5 одсто.
Цветковић је у изјави новинарима у Скупштини Србије, датој у паузи расправе о иницијативи за изгласавање неповерења Влади, изразио очекивање да ће расправа о буџету за 2009. годину бити отворена у парламенту у суботу, 20. децембра, после гласања о сету правосудних закона и продужетку важења пасоша, или најкасније у понедељак.
Он је изразио очекивање да посланици неће подржати предлог за изгласавање неповерења Влади Србије, и указао на то да је на аргументе опозиције у данашњој расправи одговорио сумирањем рада Владе од њеног формирања до данас у три главне области – однос према Косову и Метохији, европским интеграцијама и економској политици.