Београд, 13. децембар 2008. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић рекао је да је један од најважнијих задатака српске дипломатије да питање Косова и Метохије и придруживање ЕУ остану два раздвојена процеса.
|
Фото: Бета |
Јеремић је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Блиц" навео да би се Србија, уколико би дошло до пресецања тих путева, нашла у изузетно сложеној ситуацији.
Очување територијалног интегритета земље представља нашу уставну обавезу и по мом дубоком уверењу то мора остати приоритет. Учинићемо све што је у нашој моћи да не будемо принуђени да бирамо између стратешког приоритета учлањења у ЕУ и урушавања демократског уставног поретка, рекао је Јеремић.
Он је оценио да ће Србија постати члан ЕУ у рекордном року када се испуни политички услов пуне сарадње с Хашким трибуналом.
Једина препрека ка ЕУ јесте питање да ли Србија у потпуности сарађује с тим судом. Лично сам дубоко уверен да је тако. Ова влада је у потпуности посвећена испуњавању те домаће и међународне законске обавезе. Проширење ЕУ, нажалост, није у овом тренутку апсолутни приоритет за саму ЕУ, али и поред тога, један од најважнијих приоритета Владе у 2009. години биће активан рад на испуњавању критеријума за учлањење, истакао је Јеремић.
Говорећи о дипломатским односима са суседима, министар спољних послова Србије је рекао да би они могли бити бољи, али да главни разлог за то јесте одлука једног броја суседа да признају једнострано проглашену независност Косова.
У нашем одговору смо се руководили тиме да због користи за грађане и посвећености путу ка ЕУ ти односи морају бити што мање оштећени. Када је реч о Хрватској, ако је неко урадио да билатерални односи буду нарушени, онда је то хрватска влада. Она не само да је признала једнострано проглашену независност Косова него је инсистирала и на опстајању тужбе против Србије.
Тешко да бих те две одлуке могао да оценим као добронамерне према нашој земљи. Одговорност је много више на њима него на нама, али то не значи да у 2009. и наредним годинама не треба да учинимо све да превазиђемо проблеме из прошлости и да помогнемо једни другима да остваримо заједнички циљ – европску будућност, рекао је Јеремић.
Поводом одласка високе државне делегације Србије на сахрану руског патријарха Алексија Другог, Јеремић је истакао да су односи Русије и Србије врло блиски, а посебно важан део тог односа представља духовна веза.
Чињеница да смо били присутни на највишем државном нивоу потврђује важност те духовне везе и представља последњу почаст патријарху Алексију Другом, који је био велики пријатељ Србије и нашег народа, рекао је Јеремић.