Београд, 12. децембар 2008. године – Министар за људска и мањинска права у Влади Републике Србије Светозар Чиплић изјавио је данас да је на састанку Савета УН за људска права у Женеви Србија похваљена за напредак у области заштите људских, а посебно мањинских права, при чему је у тој области проглашена за лидера међу земљама региона које имају већи број националних заједница.
 |
 |
 |
Светозар Чиплић на данашњој конференцији за новинаре |
Чиплић је на конференцији за новинаре рекао да је на трећем састанку радне групе Савета УН, одржаном 5. децембра, Србија добила похвале након што је представила Извештај Републике Србије за Универзални периодични преглед о стању људских права у нашој земљи.
Он је навео да је 41 држава поздравила напредак Србије у овој области и да су истовремено дате одређене препоруке, које ће Савет УН узети у обзир приликом оцене нашег извештаја.
Према његовим речима, већина препорука односи се на положај особа са посебним потребама и инвалидитетом, забрану и законску заштиту од дискриминације, унапређење положаја Рома, деце, жена, бораца за људска права и новинара.
Највећи део тих препорука налази се у поступку спровођења кроз израду закона о забрани свих облика дискриминације, закона о признавању правног субјективитета, који је у поступку, као и кроз председавање Декади инклузије Рома, истакао је министар и најавио да ће до краја године Влада усвојити и стратегију за унапређење положаја Рома.
Савет за људска права УН, који је истог ранга као Савет безбедности УН, у марту следеће године донеће извештај са препорукама на основу нашег извештаја и препорука и дискусија других држава, рекао је Чиплић и изразио очекивање да ће Србија добити добру оцену.
Министар је навео да је у буџету за 2009. годину за побољшање положаја Рома планирано 1,1 милијарду динара, уз напомену да су и поред рестриктивног буџета средства за ту намену увећана у односу на ову годину.
Чиплић је објаснио да поменута средства за решавање проблема Рома чине издвајања свих министарстава која се баве унапређењем њиховог положаја и додао да се, поред Министарства за људска и мањинска права, и друга министарства баве угроженим категоријама становништва, као што су особе са инвалидитетом и посебним потребама, Роми, деца и ХИВ позитивне особе.
Министар је истакао да је образовање Рома нарочито важно како би се побољшао њихов положај, а то подразумева и помоћ током школовања и при запошљавању.
Република Србија је препознала чињеницу да су Роми људски ресурс који још није искоришћен, рекао је Чиплић и додао да ће од унапређења њиховог положаја корист имати и држава.