Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Космет и европске интеграције остају главни спољнополитички приоритети

Космет и европске интеграције остају главни спољнополитички приоритети

Београд, 11. децембар 2008. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић изјавио је данас да питања Косова и Метохије и европских интеграција наше земље остају главни спољнополитички приоритети и у наредној години.

Фото: Танјуг

Јеремић је на седници Одбора за иностране послове Скупштине Србије оценио да је 2008. година у спољнополитичком смислу била изузетно напета, али и најсложенија година транзиције у Србији.

Министар је подсетио на то да је Србија 2008. године била суочена са покушајем сецесије приштинских власти, и истакао да је јужна српска покрајина зато апсолутни политички приоритет земље.

Он је навео да се Влада Србије одлучила на то да косовско питање пребаци на међународно-правни терен и да је затражила мишљење од Међународног суда правде, и напоменуо да би тужбе против земаља које су признале независност Косова и Метохије угрозиле европске интеграције наше земље.

У том случају, Србија би, осим пуне сарадње са Хагом, имала још један услов за улазак у ЕУ, а то је повлачење тих тужби, при чему би оно значило одустајање од одбране Космета, објаснио је министар.

Очекујемо да ће пресуда Међународног суда бити позитивна, а Србија ће тада у потпуности зауставити даље признавање Косова од стране других држава, при чему ћемо уз такву пресуду веома лако спречити приступање Косова било којој међународној организацији, навео је Јеремић и додао да би Србија у том случају понудила Албанцима нове разговоре о статусу Космета.

Министар је најавио да ће наша земља у априлу следеће године предати први поднесак Међународном суду правде, и изразио очекивање да ће процес пред тим судом бити окончан током 2010. године.

Јеремић је истакао и да процес приступања наше земље ЕУ остаје приоритет Владе, и указао на то да ће даљи европски пут Србије зависити од развоја ситуације у самој Унији, при чему конкретан проблем тренутно представља хапшење Ратка Младића.

Он је нагласио да нису тачне примедбе да Србија не сарађује са Хашким трибуналом, и изразио уверење да ће сарадња наше земље са тим судом бити окончана.

Према његовим речима, постоји апсолутна политичка воља да се тај процес заврши и само једна земља у ЕУ тврди да Србија не сарађује са Трибуналом.

Министар је истакао да је укидање визног режима такође један од наших приоритета, и изразио уверење да ће грађани Србије следећу Нову годину дочекати без виза за земље Европске уније.

Он је нагласио да би Србија прекинула даље европске интеграције ако би пред њу био постављен услов да призна независност Космета, али и истакао да не верује да ће ЕУ поставити такав услов.

Према његовим речима, само консензусом у Унији може да се дође до постављања нових услова, а пет држава чланица Уније неће променити одлуку којом не признају једнострано проглашену независност Косова и Метохије.

Када је реч о односима са суседним државама, Јеремић је оценио да су они најбољи могући када се узме у обзир то да су поменуте државе признале Косово и Метохију и да је Хрватска пред Међународним судом правде тужила Србију за геноцид.

Поводом најаве Београда да ће против Хрватске пред тим судом уложити противтужбу, он је навео да је то одлучено тек након што је нестала политичка могућност да Загреб одустане од своје тужбе.

Можда је то најбољи начин да се тешко питање односа у прошлости реши заувек и да политички односи постану растерећени, закључио је Јеремић.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs