Влада ће учинити све да повећа прилив страних инвестиција

Београд, 16. октобар 2008. године – Председник Владе Републике Србије Мирко Цветковић изјавио је вечерас да ће Влада Србије учинити све да побољша климу за привлачење страних инвестиција и да повећа њихов прилив.

Цветковић је у интервјуу за РТС истакао да ће се светска финансијска криза одразити и на повећање јавне потрошње и на формирање буџета за 2009. годину у Србији и додао да у овом моменту нема места паници, када је реч о сигурности банкарског система.

Он је наговестио да постоји могућност да се повећа садашња гаранција на банкарске депозите са 3.000 евра по штедном улогу и додао да и ако се таква одлука и донесе, биће више психолошког карактера јер за тим у овом моменту нема потребе пошто је домаћи банкарски систем ликвидан и веома сигуран.

Говорећи о курсу динара, председник Владе је рекао да НБС веома добро брани стабилност курса националне валуте и подсетио на то да се курс одређује на девизном тржишту.

Грађани могу да очекују да ће се применом Прелазног трговинског споразума смањити царинске стопа на велики број увозних производа из Европске уније, указао је Цветковић.

Према његовим речима, биће преполовљене царине на увоз и нових и половних аутомобила из ЕУ, док за увоз возила из других земаља, ван ЕУ, то снижење неће важити.

Он је навео и да Влада Србије планира да наредне године ограничи раст зарада на 10 одсто, при чему ће урачуната укупна инфлација у 2009. години бити осам одсто, а реални раст зарада два одсто.

Цветковић је нагласио да је то само део плана Владе о смањењу јавне потрошње у следећој години.

Председник Владе је рекао да је Међународни монетарни фонд, чија делегација долази крајем октобра у Београд на разговоре о новом аранжману са Србијом, саветовао да се смањи дефицит буџета.

Он је прецизирао да је саветовано да се дефицит смањи са садашњих 2,7 одсто бруто домаћег производа (БДП) на мање од два одсто, а најбоље би било 1,9 одсто, што је Влада Србије и планирала за 2009. годину.

Када је реч о најављеном усклађивању пензија на 70 одсто просечне плате у 2009. години, председник Владе је оценио да ће то зависити од тога да ли ће то моћи да издржи буџет Србије.

Цветковић је такође истакао да је Влади Србије предложио да размотри идеју да се поскупљење гаса ублажи тако што би се рачуни плаћали на одложено.

Он је навео да је предложио да се 60 одсто трошкова плаћа у току зимске сезоне, а 40 одсто у летњим месецима када се тај енергент мало или уопште не користи у домаћинствима.

Према његовим речима, иако је за сада то само идеја, она би требало да се реализује одмах приликом плаћања првог рачуна од момента поскупљења гаса.

Он је указао на то да је поскупљење гаса спроведено уз поштовање процедуре за добијање сагласности за повећање цене, од Агенције за енергетику, Министарства енергетике до Министарства финансија.

Цветковић је рекао да би Влада могла да повуче одлуку о повећању цене гаса од 60 одсто, али све анализе указују на то да је поштована процедура у добијању сагласности на ту цену и подсетио на то да цена гаса није мењана у протеклих годину и по дана.

Кад је реч о повећању цена телефонских услуга и месечне претплате, Цветковић је навео да Влада није имала пуно утицаја на формирање тих цена јер је у "Телекому Србија" мањински акционар.

Он је, међутим, указао на то да ће у наредном периоду цене локалних разговора бити повећане, док ће међународни разговори бити јефтинији.

Председник Владе је истакао да ће увођење конкуренције у фиксну телефонију утицати на то да се смање цене, поготово у међународном саобраћају.

Цветковић је нагласио да разговори о усклађивању цена комуналних услуга тек предстоје, а њих ће у име Владе водити Министарство финансија.

Говорећи о борби против корупције, Цветковић је изразио уверење да је неопходно то питање системски регулисати, тако што би се обезбедила законска и институционална основа.

Према његовим речима, неопходно је обавити преглед, ревидирање и укидање свих прописа који омогућавају право на дискрециону одлуку државним чиновницима.

Он је истакао да ће Влада Србије, након првих 100 дана рада, превладати све изазове, као и да ће успешно окончати преговоре о енергетском аранжману са Руском Федерацијом.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=96080
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs