Србија може да добије статус кандидата за чланство у ЕУ 2009. године

Београд/Брисел, 3. септембар 2008. године – Председник Европске комисије (ЕК) Жозе Мануел Барозо изјавио је данас да ова комисија сматра да је потребно дати "зелено светло" примени Привременог споразума и да Србија, уколико испуни неопходне услове, може да добије статус кандидата за чланство у ЕУ 2009. године.

Фото: Фонет
Барозо је на конференцији за новинаре у Бриселу, одржаној после сусрета са председником Србије Борисом Тадићем, навео да ЕК сматра да би ЕУ требало да уважи значај корака које је Србија предузела хапшењем Радована Караџића, и додао да ће чланице Уније наставити да расправљају о овом питању и да је одлука у њиховим рукама.

Он је указао на то да би кораке које је Србија предузела требало уважити применом Привременог споразума, као и да би ЕУ требало да призна колико је важан био потез нове Владе одмах након преузимања функције у политичкој ситуацији која је била веома тешка.

Савет министара ЕУ мора најпре да утврди да је Србија учинила довољно по питању сарадње са Хашким трибуналом да би покренула примену Привременог споразума. У сваком случају, Србија не може да преда захтев за кандидатуру пре позитивне одлуке Савета о ратификацији ССП и примени Привременог споразума, објаснио је Барозо.

Он је поздравио чињеницу да су европске интеграције први приоритет председника Тадића и нове Владе Србије, и нагласио да Европска комисија жели да помогне да ти планови постану стварност.

Да би се то догодило, нова Влада и Скупштина морају да раде заједно на убрзању реформске агенде. Национални консензус о европским интеграцијама је веома важан за убрзање реформи, рекао је Барозо и позвао Београд да настави да уклања препреке које се налазе пред европским путем Србије, што претпоставља пуну сарадњу са Хашким трибуналом.

Порука је да је чланство у ЕУ циљ који може да се постигне. Постоје препреке које треба прећи, али, с вољом српског народа, ми сматрамо да чланство Србије у ЕУ једног дана може постати реалност, нагласио је председник Европске комисије.

Председник Републике Србије Борис Тадић одбацио је повезивање решавања статуса Косова и Метохије са питањем европских интеграција Србије.

Тадић, који предводи делегацију Србије у разговорима са функционерима Европске уније у Бриселу, нагласио је да су то два одвојена процеса и да је та чињеница веома важна за стабилност региона и постизање рационалних решења.

Србија не одустаје од Косова и неће га признати као независну државу. Ми смо покренули процедуру пред Уједињеним нацијама о легалности сецесије Косова. То је веома важна иницијатива и очекујемо позитивну реакцију Генералне скупштине УН, навео је председник.

Србија није агресивна према Косову, не блокира економију Косова, већ користи само дипломатска и правна средства и тако доприноси стабилности региона и показује европске вредности, поручио је Тадић.

Барозо је, говорећи о Косову, истакао да је за Европску комисију кључна регионална сарадња на западном Балкану и учешће свих актера.

Знамо да је то осетљиво питање, али сматрамо да су прагматична решења могућа да би се постигла стабилност на Косову и на Балкану, указао је председник Европске комисије.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=93033
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs