Србија жели да понови транзициони успех Словачке

Београд/Братислава, 19. август 2008. године – Потпредседник Владе Републике Србије Божидар Ђелић изјавио је у интервјуу за словачки лист "Хосподарске новине" да Србија жели да понови транзициони успех Словачке, као и да буде спремна за чланство у Европској унији до 2014. године.

Ђелић је оценио да би било нелогично да Брисел сада Србији блокира пут у ЕУ захтевом за изручење хашког оптуженика Ратка Младића, уз напомену да последњи месеци показују да наша земља чини све да испуни своје међународне обавезе.

Он је нагласио да Београд сарађује са Хашким трибуналом, упркос томе што је тај суд разљутио многе када је ослободио бившег команданта ОВК Рамуша Харадинаја и бившег заповедника муслиманских снага у Сребреници Насера Орића, који су починили злочине над Србима.

Потпредседник Владе је рекао да је за Србију сада, после ирског "не" на референдуму о Лисабонском споразуму о реформи европских институција, теже да настави процес европске интеграције.

Осећа се, ипак, промена става ЕУ према западном Балкану. Рецимо, Француска је крајем јула променила свој устав, тако да Србија може да уђе у Унију без референдума, објаснио је Ђелић.

То је за нас сигнал да Европа жели да нам каже „добро дошли“. Ми се усредсређујемо на то да за чланство будемо спремни до 2014. године, навео је потпредседник Владе.

Према његовим речима, Србија жели да понови транзициони успех Словачке, која је јасно показала да је у року од пет до десет година у стању да се извуче из тешке ситуације.

Заиста се дивимо Словачкој што ће ући у евро зону пре Чешке, Мађарске или Пољске и што спроводи неизбежне, иако тешке, реформе које јој доносе дивиденде, истакао је Ђелић.

С обзиром на то да су одважне реформе болне, потпредседник Владе је апеловао на земље чланице ЕУ да гласају 15. септембра за Споразум о стабилизацији и придруживању са Србијом.

Он је изразио наду да ће приближавање Србије Европи помоћи такође да међународна заједница боље разуме аргументе наше земље када је у питању Косово и Метохија.

Према његовим речима, Србија жели да међународна заједница учини то што ради Словачка – да поштује међународно право у случају Космета.

Желимо да и друге земље, тако као Словачка, подрже нашу иницијативу да се дијалог обнови на јесењем заседању Генералне скупштине УН, указао је Ђелић.

Потпредседник Владе је нагласио да Србија неће употребити силу у одбрани своје територије на Космету и да жели да се поштује међународно право, али исто тако очекује да и она буде поштована и добије подршку за то да Београд дође до историјског компромиса са Приштином.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=92465
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs