Циљ закона о дијаспори уређење односа између Србије и њених грађана у иностранству

Београд, 14. август 2008. године – Државни секретар Министарства за дијаспору Владе Републике Србије Миодраг Јакшић изјавио је данас да ће приоритет овог министарства бити спровођење опсежне јавне расправе у вези са законом о дијаспори.

Јакшић је у интервјуу за часопис "Геополитика" истакао да је текст тог документа пречишћен и да предлог закона већ сад има унете захтеве дијаспоре, при чему је циљ Министарства да до 2009. године предлог евентуално уђе у скупштинску процедуру.

Званични сајт Владе Србије преноси делове овог разговора.

Која су темељна начела и одредбе закона о дијаспори:

– Између осталог, потпуно уређење односа између Србије и њених грађана у иностранству. Суштина је у томе да први пут покушавамо да уредимо права наших сународника у дијаспори и обавезе ове државе према њима. То ће бити закон који се неће односити само на дијаспору и неће га спроводи само Министарство за дијаспору, него то ће бити један свеобухватан закон у чијем ће спровођењу и имплементацији учествовати и сва друга министарства. Тиме се држава обавезује на то да помогне нашим људима да и даље одржавају нашу културу, идентитет и веру. Држава се овим законом обавезује да ће, у складу са својим могућностима, званично подржати све делатности наших сународника у расејању. У оквиру овог предлога, ми ћемо званично упутити у скупштинску процедуру измене и допуне Закона о избору народних посланика, а тражићемо и да наши људи из дијаспоре гласају поштом.

Може ли се остварити ефективна контрола таквог начина гласања:

– Може, и ми ћемо ових дана одржати састанке тим поводом. Када је реч о попису наших грађана у дијаспори, надам се да ће Влада схватити да је то потреба. Такође, ступили смо у контакт са Републичким заводом за статистику, док смо за формирање државне комисије која би се бавила пописом становништва добили сагласност Српске православне цркве. Црква је важна, између осталог, јер располаже великом документацијом и подацима о нашим грађанима који живе у другим државама. Европска агенција за статистику ће бити важан фактор у спровођењу пописа како би се он урадио потпуно у складу са европским стандардима и на начин примерен земљама у којима живе наши људи. Дакле, да се испоштује и наш закон, али и прописани светски стандарди. Сви поменути субјекти укључени су у овај озбиљан пројекат, који ће трајати дуго.

Наши људи у дијаспори се нерадо одазивају на пописе било какве врсте:

– Свестан сам тог проблема и покушаћемо просто да их замолимо да на формуларима које морају да попуне не упишу све податке. Наш превасходни циљ јесте да дођемо до података колико има наших људи у дијаспори. Све остале податке би било добро да имамо због статистике, као на пример, шта је неко по образовању и професионалном занимању.

О допунским школама у дијаспори:

– Допунске школе за изучавање српског језика ће такође бити приоритет Министарства. Многе су се допунске школе угасиле, остали су неки професори који сами раде уз подршку родитеља. Први проблем јесте тај што ресорно министарство нема довољно људи који би се бавили организовањем тих школа. Други проблем је што немамо надлежност, будући да се тиме бави Министарство просвете. Питање допунских школа је велики проблем и, да бисмо га решили, тражићемо пренос неких надлежности са Министарства просвете на Министарство за дијаспору. Ми смо то препознали као кључну ствар јер се дотиче питања идентитета, а најбољи лек против асимилације јесте изучавање сопственог језика и културе.

Колика се пажња посвећује нашим људима у окружењу:

– Министарство ће се бавити нашим људима у окружењу на посебан начин. Бићемо врло агилни, имамо стручне људе који брижљиво раде и у контакту су са свим нашим заједницама и појединцима. Министарство ће чак објавити књигу једног нашег стручњака у којој се налазе егзактни подаци о положају и статусу наших људи у окружењу. Затим ћемо одржати конференцију, где ћемо позвати све наше људе из дијаспоре да се сусретну са челним људима Србије, посебно из привредног сектора.

Када ће се одржати конференција:

– До краја године сигурно. Независно од тога, посећиваћемо наше људе у тренуцима кад се одржавају неке манифестације, тако да ћемо се потрудити да на Преображење, 19. августа, будемо са нашим сународницима из окружења – Книна, Печуја, Темишвара, Скопља и Тетова. Нема сумње да ћемо водити велику бригу о нашим сународницима у окружењу, али нећемо занемарити ни наше велике центре у дијаспори. Већ почетком септембра министар Срђан Срећковић ће гостовати у Торонту и Чикагу. Он ће такође посетити и неколико кључних центара у Аустралији, Америци и Европи.

Како координирати активност дијаспоре и матице у решавању бројних проблема и одбрани националних интереса:

– Уз потпуно поштовање једних и других. Морамо бити потпуно отворени према њима и не треба да их делимо ни по каквим основама. Сви који истим жаром воле Србију и желе јој добро добродошли су. Веома је комплексан однос између матице и дијаспоре. Остварити људски однос и међусобно разумевање међу људима могуће је једино ако свако прихвати другог онакавим какав је. Наш циљ није да некоме мењамо ни идеологију ни свест, већ да се споразумемо око неколико важних тачака. На пример, да Косово никада и ни под којим условима неће бити туђе, и дијаспора ће 100 одсто стати иза тога. У економском опоравку Србије дијаспори треба дати значајно место и уважити неке од њених захтева. Поред тога, Министарство ће помагати рад наших културно-уметничких друштава, а планирамо да доделимо књижевне награде нашим писцима из расејања. Сваког четвртка, у сали ресорног министарства у 19 часова, биће одржана нека промоција. У децембру ћемо организовати конференцију "Медији у дијаспори", а колеге из економског сектора припремају једну конференцију у вези са улагањем и инвестицијама у Србији.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=92288
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs