Од септембра државне хартије од вредности за финансирање буџета

Београд, 15. јул 2008. године – Министар финансија у Влади Републике Србије Диана Драгутиновић изјавила је данас да ће од септембра ове године држава почети са издавањем дугорочних хартија од вредности за финансирање буџета, у укупном износу од приближно пет милијарди динара.

Диана Драгутиновић
Фото: Танјуг
Драгутиновић је у интервјуу за агенцију Танјуг објаснила да ће те државне хартије од вредности бити номиноване искључиво у динарима и њих ће моћи да купују и физичка и правна лица, а имаће улогу да преузму вишак динарске ликвидности и подстакну развој домаћег тржишта хартија од вредности.

Говорећи о инфлацији и мерама за њено смањење, она је указала на то да највећи утицај на инфлацију у Србији има стални раст цена нафте и хране у свету и најавила могућност смањења акциза на нафтне деривате како би се амортизовали инфлаторни удари.

Она је пренела да је према једној студији ММФ-а више од 40 земаља већ почело да смањује акцизу, а неке од њих су то почеле да чине при цени од приближно 100 долара за барел нафте.

Одговарајући на питање новинара из којих извора ће бити обезбеђен новац за најављено повећање пензија од 10 одсто, Драгутиновић је навела да за то треба обезбедити додатних осам до девет милијарди динара у буџету.

Истовремено, она је најавила и могућност повећања акциза на дуван, не само зато што је пушење штетно по здравље људи већ и због тога што су наше акцизе и цене цигарета најниже у Европи, при чему се морају прво размотрити уговори са страним компанијама које су учествовале у приватизацији дуванске индустрије.

Када је реч о предстојећој реформи пореског система, Драгутиновић је оценила да се мора повећати ефикасност наплате буџетских прихода и додала да постоји идеја да се повећа део зараде запослених који је неопорезив и да се, уз то, смањи пореска стопа на зараде.

Према њеним речима, увођењем синтетичког пореза на доходак била би уважена чињеница да људи са нижим приходима буду мање оптерећени са пореском стопом, док би истовремено био обухваћен већи број пореских обвезника.

Говорећи о повећању ефикасности Пореске управе, она је истакла да ће за почетак сагледати где су највећи проблеми у наплати пореза, односно, да се установи где се јављају највеће утаје пореских обавеза.

Драгутиновић је напоменула да ће у петак, 18. јула, одржати састанак са одговорнима у Пореској управи како би се установило где су највећи порески губици и где се јављају највеће пореске утаје.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=90848
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs