Конституисање скупштине Заједнице српских општина на Космету 28. јуна

Косовска Митровица, 16. јун 2008. године – Министар за Косово и Метохију у Влади Републике Србије Слободан Самарџић изјавио је да ће скупштина Заједнице српских општина Аутономне покрајине Косово и Метохија бити конституисана у Косовској Митровици на Видовдан, 28. јуна.

Самарџић је јуче, на конференцији за новинаре одржаној у Косовској Митровици, истакао да је та скупштина резултат воље грађана исказане на изборима одржаним 11. маја и додао да у овом тренутку ништа није природније него да се формира заједничко тело које би објединило рад локалних органа власти на Косову.

Скупштина Заједнице српских општина је најбоља форма која би то учинила и она ће имати обједињујући или координациони карактер са изузетно репрезентативно-политичким функцијама, а представљаће све грађане на Косову који Србију сматрају својом државом, објаснио је министар.

Према његовим речима, оснивање српске скупштине представља знак да српска заједница нема намеру да улази у конфликте, већ да жели свој живот да уреди према међународном праву и у складу са Уставом Србије.

Наводећи да формирање тог тела има везе са проглашењем устава Косова, Самарџић је указао на то да српски народ на Косову, држава Србија и други неалбанци не признају независност покрајине, чин отцепљења и устав Косова.

Он је поновио да Србија не прихвата тај устав, који је јуче ступио на снагу, и да га сматра неважећим и правно непостојећим.

Косовски Срби и представници других националних заједница, како је рекао, неће се управљати у складу са косовским уставом и он ће важити углавном за оне који га добровољно прихвате.

Према његовим речима, устав Косова је написан у кабинету далеко од Приштине и далеко од косовских Албанаца, као и оних четрдесет закона који треба да буду уклопљени у овај документ.

Истовремено, Самарџић је истакао да је генерални секретар УН Бан Кимун покушао да изврши реконфигурацију УНМИК-а и то мимо Савета безбедности УН, при чему се Србија, али и поједине чланице Савета томе противе.

Идеја да се Еулекс легализује на Косову неприхватљива је јер је мандат мисије ЕУ пројектован у плану Мартија Ахтисарија – у документу који никада није усвојен у Савету безбедности и који је са становишта међународног права ништаван, подсетио је министар за Косово и Метохију.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=89671
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs