Индонезија за решење косовског проблема путем преговора

Београд/Џакарта, 27. март 2008. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић и министар иностраних послова Индонезије Нур Хасан Вирајуда постигли су сагласност о томе да косовски проблем није религијско, већ етничко-политичко питање које би требало решити преговорима.

Вук Јеремић и Нур Хасан Вирајуда
Фото: Фонет

Јеремић је после разговора са Вирајудом у Џакарти истакао да је Индонезија чланица Савета безбедности УН и један од најважнијих представника Покрета несврстаних и Организације исламске конференције, и нагласио да независност Косова не траже муслимани у Србији, већ косовски Албанци.

Косово није религијски проблем. Албанци на Косову јесу муслимани, али реч је о покушају етнички мотивисане сецесије, питању кршења међународног права и непоштовању принципа Повеље УН, указао је министар.

Поред Косова, муслимани живе и у другим деловима Србије, али они поштују територијални интегритет Србије, навео је он и истакао да Влада Србије никада није затражила поделу Косова на српски и албански део.

Према његовим речима, Влада никада није предложила поделу Србије, нити ће је предложити, без обзира на то где би линија поделе била повучена.

Одговарајући на питање новинара о могућности да Европска унија Србији постави ултиматум – да бира између Косова и европске будућности – Јеремић је истакао да ЕУ није институција која поставља било какве ултиматуме.

Много је, међутим, оних који кажу да морамо да бирамо између европске будућности и Косова и да ћемо, ако одаберемо Косово, изгубити и једно и друго, подсетио је министар спољних послова.

Он је нагласио да Србија не може да бира између Косова и своје европске будућности, већ као и свака чланица УН жели да сачува свој суверенитет и територијални интегритет на миран начин, у складу са међународим правом, а истовремено се не одриче своје европске будућности.

Вирајуда је оценио да Косово није религијски, већ етнички и политички проблем, као и питање принципа поштовања територијалног интегритета и суверенитета чланице Уједињених нација.

Индонезија се залаже за решење косовског проблема мирним средствима, кроз дијалог и преговоре, рекао је он и додао да подржава идеју Србије да Генерална скупштина УН усвоји резолуцију којом се тражи мишљење Међународног суда правде о законитости декларације о проглашењу независности Косова.

Јеремић и Вирајуда потписали су у Џакарти Меморандум о разумевању између министарстава спољних послова Србије и Индонезије о успостављању билатералних консултација.

Јеремић је у Џакарти разговарао и са председником парламента Индонезије Агунгом Лексоном.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=85516
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs