Признавањем независности Косова легитимише се наметнуто решавање етничких конфликата

Београд, 17. март 2008. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић упозорио је у ауторском прилогу за данашње издање немачког листа ''Франкфуртер алгемајне цајтунг'' да се признавањем једнострано прокламоване независности Косова легитимише доктрина наметнутог решавања проблема етничких конфликата.

Јеремић је оценио да се на тај начин оживљава доктрина ограниченог суверенитета из ере "хладног рата" и да се легитимише принцип насилног отцепљења од међународно признатих, суверених држава.

Он је указао на то да је то супротно обавези мирног, споразумног решавања спорова у Европи, при чему се на тај начин свакој етничкој групи или верској заједници која има проблема с државом ставља у изглед сценарио за достизање свог сепаратистичког циља.

Министар спољних послова је нагласио да је куцнуо час за то да се испита штета настала нелегалном сецесијом Косова и заложио се за креативан пут до компромисног решења косовског проблема.

За то још није касно јер никада није касно да се створи успешна будућност за све учеснике, рекао је Јеремић и додао да је апсолутно сигурно да се поверење мора обновити, а вредности потврдити јер је то пут до обнове веродостојности светског правног система.

Према његовим речима, међународни правни поредак, који је после 1945. године донео свету до тада невиђен напредак, заснован је на правилима која се морају примењивати без изузетка.

То се нарочито односи, како је објаснио, на темељне принципе међународног права, као што је суверена равноправност свих држава и уважавање територијалног интегритета и неповредивости међународно признатих граница.

Он је изразио уверење да за Косово треба наћи јединствено, компромисно решење које би узело у обзир легитимно право косовских Албанаца на широку самоуправу, а истовремено би потврдило демократску Србију, целовиту и слободну, интегрисану у Европу и повезану са светом.

Јеремић је указао на то да би, према стручној анализи политичких прилика у свету, независност Косова могло да призна свега 40 земаља, и додао да има више аргумената против признања независности покрајине.

Према његовим речима, ови аргументи су утемељени не само у Резолуцији 1244 Савета безбедности УН из 1999. године, којом је потврђен суверенитет Србије над Косовом, већ и у уверењу да признање једнострано проглашене независности Косова чини међународни правни систем нестабилнијим, несигурнијим и непредвидљивијим.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=84840
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs