Србија треба да одржи континуитет у спољној политици и у очувању Космета

Београд, 10. март 2008. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић изјавио је синоћ да Србија треба да одржи континуитет у спољној политици и у очувању Косова и Метохије.

Фото: Танјуг
(архивски снимак)
Јеремић је у изјави за РТВ Б92 оценио да није добро то што ће Србија у наредном периоду имати техничку владу јер то не помаже дипломатским напорима да се спречи улазак Косова у међународне институције, и додао да је од пресудног значаја наставак спољнополитичког наступа.

Он је нагласио да је од пресудног значаја да спољнополитички наступ Србије остане конзистентан, уз оцену да је деловање српске дипломатије у протеклих неколико недеља, од једностраног проглашења независности Косова и Метохије, ипак дало позитивне резултате.

Косово и Метохију, као независну државу, признало је ипак много мање земаља него што се очекивало, предочио је министар и указао на то да уколико задржимо континуитет наступа, неће бити могуће да независност Космета призна 100 земља, како најављују неки албански лобисти.

У последњих неколико недеља имали смо изузетно живу комуникацију са свим регионалним групацијама земаља чланица УН. Разговарао сам са кључним земљама Арапске лиге, Покрета несврстаних, који има 115 чланова, Организације Исламске конференције и многих регионалних групација, подсетио је Јеремић.

Он је изразио уверење да је у овом тренутку аргументација Србије прилично добра и да наилази на добар пријем, уз напомену да морамо да останемо на овој линији и да будемо изузетно агилни у међународним форумима, пре свега у форумима Уједињених нација.

Према његовим речима, у тренутку када је привремена косовска скупштина једнострано прогласила независност и када је ту једнострано проглашену независност почео да признаје један број држава, наш главни циљ је био да се тај број смањи на најмању могућу меру и да Косово не постане члан међународних институција, као што су УН.

Истовремено, министар је објаснио да самим тим настојимо да докажемо да Косово и Метохија не може да потврди свој међународно-правни статус, односно свој међународни суверенитет на једнострани начин.

Када се на Генералној скупштини УН у септембру окупе све државе и испостави се да Косово није признала већина земаља чланица УН, као и да Косово није постало члан стручних међународних организација и форума, тада можемо разговарати о новој фази у борби за очување суверенитета и територијалног интегритета, навео је Јеремић.

Министар спољних послова Србије је указао на то да нова фаза подразумева и дипломатски наступ према земљама које су одлучиле да признају Косово и Метохију.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=84420
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs