Државе које подрже сецесију Косова уназадиће своје односе са Србијом

Београд/Софија, 28. фебруар 2008. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић изјавио је данас у Софији да је срамота што су неке државе изабрале да у признавању Косова подрже земље изван региона које изједначавају силу и правду, уместо да су изабрале регионалну солидарност.

Фото: Фонет
Јеремић је на састанку Процеса сарадње у југоисточној Европи истакао да је резултат тога оживљавање дебате о легитимитету међународно признатих граница, које је један водећи британски аналитичар оценио као илегалну балканизацију, чије се последице већ осећају широм света, упркос тврдњи да је Косово јединствен случај.

Према његовим речима, да би се остварила илегална независност Косова и Метохије, силе које стоје иза тог концепта нудиле су договоре, вршиле притиске на земље широм региона, широм Европе и широм света.

Неке државе су подлегле, друге би могле, а неке неће никада, истакао је министар и поставио питање због чега су неки одлучили да жртвују геостратешке приоритете региона у 21. веку на олтару максималистичких етничких аспирација из 19. века.

Да ли је то из страха од насиља ако нечији захтеви не буду испуњени? Да ли смо постали жртве етничког уцењивања? Да ли је то цена која се мора платити за практиковање наших вредности? Ја не могу да верујем да је то истина, нагласио је Јеремић.

Речено ми је да су неки одлучили да капитулирају пред сецесионистичким захтевима косовских Албанаца јер су преговори доживели неуспех. Да ли је то разлог? Срби и Албанци нису могли да постигну договор после неколико рунди преговора, па им треба наметнути решење, упитао је Јеремић.

Он је оценио да то није валидан аргумент јер су неки врло моћни људи унапред рекли да ће косовски Албанци добити све што желе, уколико не устукну ни инч током преговора.

Истовремено, министар је упозорио на то да ћемо се онда када четрдесетак држава из целог света буде признало независност Косова суочити са тешком реалношћу – Косово никада неће бити чланица УН, нити ОЕБС.

Као такво, неће припадати светској заједници суверених нација. Никада неће добити тај највиши статус легитимитета. Чак и овде, данас, Косово је гост председавајућег, а не учесник. Дозволите ми да вам кажем јасно и гласно – док год је овде Србија, Косово никада неће бити, нагласио је Јеремић.

Он је поновио да Србија никада неће устукнути од своје позиције да будући статус Косова мора бити постигнут преговорима и компромисом, као и да решење мора бити обострано прихватљиво.

Можда је недипломатски рећи, али ваше земље се налазе у ситуацији када се суочавају са последицама недоличног избора који је постављен мојој земљи да бира између Косова и Европе. Ви сте сада у ситуацији да бирате између Србије и Косова. Нисмо ми тако желели. Нисмо ми на томе радили. Нисмо желели да се нађемо у таквој ситуацији, али сада смо ту, рекао је министар спољних послова.

Србија није суперсила и нема на располагању оно што неки други имају, али ми имамо правду, међународно право и разум на својој страни, навео је Јеремић и указао на то да ће државе које одлуче да подрже сецесију Косова уназадити своје односе са Србијом.

Пуноправни чланови Процеса сарадње у југоисточној Европи су Бугарска, која сада председава, Албанија, Хрватска, Турска, Босна и Херцеговина, Грчка, Македонија, Румунија, Молдавија, Црна Гора и Србија, док Косово, које заступа Унмик, има статус посматрача.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=83868
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs