За борбу против корупције неопходан национални консензус

Београд, 15. јул 2004. године - Председник Савета за борбу против корупције Верица Бараћ изјавила је да је случај "Сартида" једна од најтамнијих тачки у великим аферама корупције код нас.

Бараћ је на конференцији за новинаре на којој је представљен извештај о приватизацији "Сартида" истакла да је Савет у овом случају желео да утврди како је поступак приватизације "Сартида" текао, ко је у њему учествовао, као и спрегу између извршне и судске власти која је довела до овако великог случаја корупције, а с друге стране да покрене разговор у правосуђу о томе како изаћи из проблема корупције.

Она је подсетила на то да је "Сартид" продат као правно лице, при чему је продата железара са пет зависних предузећа у једном, како је навела, потпуно фингираном процесу који се наводно зове стечај и да у целом поступку стечаја није било никакве заштите имовине предузећа.

Верица Бараћ
Према њеним речима, Савет је предложио да се овај извештај достави свим трговинским судовима у Републици као едукација о томе како не треба да се ради у правосуђу, јер то негира све принципе на којима правосуђе почива, као и саму идеју правосуђа и судијску функцију. Бараћ је додала да је Савет посебно затечен чињеницом да су судије које су поступале у предмету "Сартида" врло брзо напредовале у својој професионалној каријери.

Она је оценила да је случај "Сартида" један од оних предмета на којима се мора преломити питање одговорности у Србији, не само судске, већ и људи из извршне власти који су у томе учествовали, и нагласила да постоји довољно података о учешћу министара и судија у процесу приватизације ове фирме, као и о томе на који начин је она изведена.

Савет ће и даље инсистирати на решавању овог случаја, зато што сматра да је ово један од оних који је направио међународни скандал, јер поред домаћих, нису намирени ни страни повериоци и ти спорови се воде пред међународним арбитражама, што је, укупно гледано, нанело велику материјалну и моралну штету нашој држави, нагласила је Бараћ.

Потпредседник Савета Иван Лалић рекао је да Савет располаже информацијом о томе да ће директор Агенције за приватизацију Бранко Павловић данас бити разрешен дужности и изразио забринутост чињеницом да у једној земљи где је веома тешко створити независне институције, полако долази до њиховог гушења и склањања људи који имају снаге, храбрости и честитости да се суоче са проблемом корупције.

Лалић је оценио да се Павловић прихватио веома тешког задатка, у тешким околностима, са веома компликованим наслеђем из претходног рада Агенције и да је за 90 дана урадио много тога и показао да се честитошћу и стручношћу може спречити корупција и направити законита приватизација.

У том смислу Савет сматра да је смена Бранка Павловића парадигма за одсуство, уништавање, негирање и игнорисање реалне борбе против корупције која се своди на декларативне приче у кампањама, што није добро за земљу, а што доводи у питање и сам опстанак Савета, истакао је Лалић.

Бараћ је поновила да је Савет, проучавајући рад Агенције за приватизацију у претходном периоду, видео много ствари које упућују на корупцију и да се често радило о повезаним лицима у том процесу која су одлучивала и на страни државе и на страни консултаната, на шта је Савет скретао пажњу.

Према њеним речима, консултантске куће и лица која су одлучивала у Агенцији и министарству често су била повезана. У изводу из регистра Трговинског суда може се прочитати да је бивши директор Агенције за приватизацију Мирко Цветковић, током обављања те функције паралелно био и извршни директор консултантске куће Цес Мекон, навела је Бараћ и додала да је у том периоду преко 30 милиона евра дато за консултантске услуге, од чега половина из буџета.

Бараћ је оценила да у Србији не постоји национални консензус у борби против корупције и да се са корупцијом каква данас постоји у Србији не могу стварати демократске институције, због чега и питање смене директора Агенције за приватизацију није кадровско, већ питање функционисања институција и борбе против крупне корупције.

Бранко Павловић
Директор Агенције за приватизацију Бранко Павловић изразио је уверење да би и други на његовом месту урадили исто у претходна три месеца, односно да би потпуно зауставили крупну корупцију у приватизацији у Србији, за коју је рекао да је у овом тренутку апсолутно изблокирана.

Павловић је демантовао да су количина и брзина приватизације основно и једино мерило квалитета и успешности овог процеса, као што се до сада говорило. Према његовим речима, током јесени требало би да се приведе крају трансакција "Србијанке" из Ваљева, која би омогућила да неколико хиљада породица добије кооперантске уговоре за десетогодишње сигурне пласмане из својих воћњака, што значи да се са једном квалитетном трансакцијом подиже читав регион, иако је у питању сума у износу од више од пет милиона евра за буџет. Насупрот томе, продаја беочинске цементаре мери се десетинама милиона евра, а на нивоу друштва у тој трансакцији смо на нули, али се то књижи као успех.

Он је оценио да није заустављена приватизација, већ корупција, као и да није заустављен прилив страних инвестиција, већ је прекинуто са преварама и додао да ће без обзира на све до краја ове године бити испуњене преузете обавезе према Светској банци у погледу броја предузећа, према Међународном монетарном фонду у вези с укупном висином прихода од приватизације и према буџету у односу на очекивани приход.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=8138
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs