Ратификација Кјото протокола од виталног значаја за Србију

Београд, 14. септембар 2007. године – Министар заштите животне средине у Влади Републике Србије Саша Драгин изјавио је данас да је ратификација Кјото протокола о промени климе за Србију од виталног интереса због процеса европских интеграција, као и привлачења страних инвестиција.

Саша Драгин
Драгин је образлажући Предлог закона о потврђивању Кјото протокола уз Оквирну конвенцију Уједињених нација о промени климе у Скупштини Србије навео да је циљ тог документа смањење емисије штетних гасова који изазивају ефекат "стаклене баште", чиме се смањује брзина загревања атмосфере.

Министар је указао на то да екстремне климатске промене, поплаве, топлотни таласи, пожари и хладноћа нису заобишли ни наш регион, због чега је важно да се Србија, у оквиру својих могућности, укључи у процес смањења загађења.

Према његовим речима, овим протоколом развијене земље потписнице су у обавези да до 2012. године за више од пет одсто смање емисију штетних гасова, док земље у развоју, као што је Србија, немају ту обавезу.

Драгин је, међутим, истакао да ће прихватањем овог протокола Србија имати користи од улагања развијених земља у пројекте чистих технологија јер би оне тиме добиле умањење квоте емисије гасова на својим територијама.

Он је навео да је Србија једина земља у региону која није потврдила Кјото протокол, који би јој обезбедио и финансијску помоћ за смањење локалног загађења.

На Конференцији УН за животну средину и развој у Рио де Жанеиру, јуна 1992. године, усвојена је Оквирна конвенција о промени климе, коју је подржала 191 земља, укључујући и Србију.

Уз ову конвенцију, 1997. године усвојен је и Кјото протокол, по коме земље које га ратификују преузимају опште обавезе из Конвенције.

Кјото протокол је ступио на снагу 16. фебруара 2005. године, а до сада му је приступила 171 земља, укључујући и све земље југоисточне Европе.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=73811
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs