Убрзање европских интеграција у овом тренутку најважније за Србију

Београд, 30. август 2007. године – Потпредседник Владе Републике Србије Божидар Ђелић оценио је данас да је интензивно убрзање европских интеграција у овом тренутку најважније за Србију и да је у нашем највећем националном интересу да што пре постанемо пуноправна чланица Европске уније.

Фото: Танјуг
Ђелић је у интервјуу за агенцију Танјуг навео да је историјско искуство показало да процес европске интеграције производи мир и да је то оно што ће довести мир и на Балкан и донети просперитет нашој држави.

У нашем је националном интересу да што пре постанемо пуноправна чланица ЕУ, и то тако што ћемо бити веома конкурентни и у потпуности искористити огромне шансе које се отварају нашим предузетницима, фирмама, а самим тим и нашим грађанима, пензионерима и сељацима, истакао је Ђелић и додао да је, с друге стране, у интересу ЕУ да Балкан буде стабилан, при чему је Србија центар тог дела Европе.

Он је изразио очекивање да ће Србија постати један од најинтересантнијих делова "старог" континента и напоменуо да је то постало очигледно не само кроз "Егзит", фестивал у Гучи, него и глобално у култури, кроз све већи број признања која добијају и наши филмски уметници, музичари и спортисти.

Кад је реч о мерама фискалне политике које треба да допринесу обуздавању инфлације, Ђелић је рекао да је најбоља мера да се смањи јавна потрошња и да ће ефекти тих мера сигурно бити виљијиви 2008. године.

Говорећи о раду Владе у протеклих 100 дана у домену фискалне политике, Ђелић је оценио да на финансијском тржишту у Србији влада већа конкуренција него у земљама у окружењу, што је добро.

Ђелић је најавио да ће Влада, због заштите конкуренције, предложити измене и допуне Закона о заштити конкуренције.

Он је оценио да резултати Владе Србије у првих сто дана рада потврђују да она није заборавила своје приоритете и да испуњава своја обећања.

Према његовим речима, ова влада ће током свог мандата у великој мери одрадити онај посао који ће нашу земљу оспособити у институционалном, економском, политичком и геополитичком смислу да постане пуноправна чланица ЕУ, и који ће, што је још важније, обезбедити конкурентност наше привреде и наших институција у таквом окружењу.

Резимирајући учинак Владиног ангажмана у остваривању пет приоритета назначених у експозеу који је председник Владе представио пре сто дана - борба за очување територијалног интегритета наше земље, за Косово и Метохију, за убрзање европских интеграција, сарадња са Хагом, борба против корупције и организованог криминала и за бољи живот грађана, Ђелић је нагласио да је ово тек почетак и да ће то бити приоритети целог мандата.

Он је оценио да је, иако је ситуација и даље веома тешка кад је реч о Космету, државна политика дала резултате и да је одређени помак направљен.

Ових дана предстоји почетак нове рунде, можда и прве рунде истинских преговора, где је цела Контакт група ангажована и где нема унапред наметнутог шаблона, плана или решења и, глобално гледајући, нема ни рока, рекао је потпредседник Владе.

Што се тиче убрзања европских интеграција, он је подсетио на чињеницу да су за мање од месец дана од формирања Владе Србије, 13. јуна поново отпочели преговори за потписивање Споразума о стабилизацији и придруживању.

Имали смо две рунде преговора, једну у Бриселу, другу у Београду, и сада смо веома близу закључењу, навео је Ђелић и изразио уверење да ћемо после рунде која ће се одржати 10. септембра бити спремни да парафирамо, а потом и да потпишемо тај први уговор између наше земље и ЕУ.

Говорећи о сарадњи са Хашким трибуналом, он је подсетио на то да је главни тужилац тог суда Карла дел Понте након посете Београду дала "зелено светло" за отпочињање преговора са ЕУ и да је на седници Савета безбедности УН изјавила да је Србија направила квалитативан помак у сарадњи.

На плану борбе против корупције и организованог криминала, Влада је предложила, а Скупштина ратификовала Конвенцију о полицијској сарадњи у југоисточној Европи, подсетио је Ђелић и додао да је стопа криминалитета у паду, као и да је изведено више спектакуларних акција у оквиру борбе против мафија у разним областима.

Кад је реч о настојању Владе да побољша живот грађана, Ђелић је нагласио да је она израдила једну целовиту платформу, са веома јасним обећањима и ангажманима, за које грађани сада могу да виде да се испуњавају.

Према његовим речима, о томе сведочи укидање пореза на куповину првог стана, смањење пореза на додатну вредност на куповину рачунара и софтвера са 18 на 8 одсто, исплата регистрованим пољопривредницима у просеку 100 евра по хектару засејане површине.

Он је указао на то да је реална куповна моћ наших грађана повећана за 11,5 одсто, и додао да се један број цена повећао, али и да су плате порасле значајно.

Потпредседник Владе је навео податак да је у првих седам месеци ове године читавих 1,8 милијарди долара инвестирано у нашу земљу и додао да се у 2007. години очекује три милијарде долара.

Ђелић је истакао да се приватизација ЕПС-а и НИС-а не планира ове године, али је напоменуо да то значи да ћемо имати и следеће године даљи напредак у домену гринфилд инвестиција које имамо и ове године, уз један број приватизација.

Он је подсетио на то да је Влада покренула и програм давања кредита без хипотеке за почетнике у бизнису, и да је одлучила да покрене приватизацију „Јат ервејза“, „Јат технике“, као и да се кренуло у решавање случајева као што је "Застава".

Потпредседник Владе је оценио да и код тешких случајева као што су "Матроз", "Генекс", „Зорка", или расписивање тендера за РТБ Бор, ствари иду напред.

Према његовим речима, инфлација ће сигурно поново бити једноцифрена ове године и износиће између 6,5 и 7,5 одсто.

Ђелић је указао на велики значај тога што је такозвана базна инфлација, која суштински показује тенденцију цена, и даље у паду, уз напомену да је она за првих седам месеци на најнижем нивоу у последњих 40 година.

Инфлација јесте нешто виша него што је било глобално предвиђено, али само за неколико децимала, и то пре свега зато што се мора даље ускладити један број административно одређених цена, објаснио је потпредседник Владе.

Ђелић је оценио да је могло да се ради брже и више, и у Влади и у парламенту, у законодавној области, имајући у виду чињеницу да предстоји усвајање 44 закона у сусрет европским интеграцијама.

Он је изразио очекивање да ће следећих сто дана рада Владе, значи до краја године, бити још интензивнији од првих сто дана.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=72939
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs