Наметање независности Космета води у дестабилизацију региона

Београд, 21. јул 2007. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић изјавио је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Вечерње новости" да ће кључна порука његове предстојеће посете Сједињеним Америчким Државама бити да наметање независности Косова и Метохије води у дестабилизацију региона.

Званични сајт Владе Србије преноси делове овог разговора.

О посети САД:

– Делови међународне заједнице вагају да ли да се определе за филозофију трагања за решењем које би било компромисно, или да од тога одустану и окрену се неким унилатералним акцијама. САД су кључне јер су најближе спремности да размисле о унилатералним потезима. Због тога је важно, у тренутку када се ова земља ломи, извршити директни или индиректни утицај на њу како се не би определила за такав пут, него за подршку наставку процеса који треба да доведе до компромисног решења.

Којим аргументима ћете покушати да промените став САД у вези с Косметом:

– Говорићу о опасностима које прете региону ако дође до унилатералних, неизбалансираних и некомпромисних решења. Исказаћу нашу спремност да наставимо преговоре, и тражићу да, каквим год путем тај процес крене, сви морају бити посвећени одржавању мира и стабилности јер безбедност ниједног грађанина Србије у покрајини, без обзира на то којој националности припада, не сме бити угрожена ни у једном тренутку.

Све више постаје јасно да цена наметнутог решења у међународном смислу постаје изузетно висока. Мислим да је скоро потпуно извесно да решење које води овој или оној врсти независности Космета не може добити легитимитет у Савету безбедности УН. Зато још трају напори да се дође до неке резолуције у СБ која би касније лакшим учинила наметање независности.

У моменту када будем у САД, већ ће бити апсолутно јасно да се независност може наметнути само ван СБ, а то значи без легитимитета. Под таквим околностима, надам се да ће моји амерички саговорници бити спремнији да саслушају наше аргументе него што су били до сада. Кључна порука биће да је наметање прескупо за регион који би се дестабилизовао, као и за Европу, јер би она добила нестабилност на својој територији. Прескупо би било и за цео свет, јер бисмо без резолуције СБ имали међународно правни преседан који за собом вуче последице.

Најаве САД да се до независности може доћи и мимо СБ:

– Наредне недеље постаће јасно да у СБ не може да прође такво решење, и то ће бити једна нова реалност. Али ми смо много радили на томе да се у Европи створи отпор према унилатералним решењима. Посетио сам 12 европских држава у претходна два месеца и мислим да се у ЕУ створио широк блок земаља који је почео да исказује висок степен резерве према наметању решења на унилатералан начин, а то је важна околност.

Измештање решења косметског питања у Контакт групу:

– Наш став је јасан: коначно решење мора добити легитимитет кроз подршку СБ. А за наставак преговора подршка СБ није потребна. Тренутно се расправља о модалитетима преговора, а ми желимо да будемо флексибилни. И важно је да се процес не одвоји од Уједињених нација.

Могућност покретања иницијативе да се изабере нови посредник:

– Желимо да будемо конструктивни. Стари посредник није добро обавио посао јер се дошло до решења које није компромисно, а за нас је једино решење – компромис. Не мислим да би било идеално настављати са старим преговарачем.

Да ли ће САД и неке чланице ЕУ подржати независност Космета уколико то покрајина сама прогласи:

– Прерано је говорити о томе. Свакако да постоје тенденције ка проглашењу независности на Космету, као и у оквиру америчке администрације, али далеко од тога да је таква одлука у Вашингтону већ донета. На нама је да политичким и дипломатским ангажманом смањимо до максимума шансу да се тако нешто деси.

Уколико основа за нове преговоре буде Ахтисаријев план, имају ли ти преговори смисла:

– Ако се сећате, прво је велики број земаља подржао тај план. Онда смо дошли у фазу када су се подржавали Ахтисаријеви напори, а сада долазимо до тога да би Ахтисаријеви напори могли бити основа. То је опадајући степен подршке Ахтисарију.

О потреби да се пожури са проналажењем решења за Космет:

– Свима је у интересу да се до решења дође што пре, а пре свега због прикључења Балкана ЕУ. Наметање вештачких рокова није корисно за проналажење компромисних решења, јер док се термини зацртавају, дотле албанска страна има тежњу да се не ангажује око тражења решења, већ да сачека истек рока како би рекла да није било могуће наћи друго решење.

На који начин коментаришете оптужбе за неконструктивност на рачун српске стране:

– Нажалост, до сада је постојало погрешно предубеђење да је једино решење независност и да се једино до њега може доћи. И свако ко се противио таквом, унапред зацртаном току ствари, био је проглашен за страну која није конструктивна. У овом тренутку можемо да отворимо нову рунду у којој ће заиста постојати елемент неизвесности у исходу преговора.

Какав пријем очекујете у САД:

– Мој први приоритет је да опустим тензије у билатералним односима које у последње време постоје и да подсетим на чињеницу да у великом броју питања имамо заједнички интерес. У стратешком смислу тежимо истим стварима: демократизацији и европској будућности Балкана, тржишној привреди, промовисању сличних вредности. Када се потврди да имамо широку лепезу заједничких интереса и тензије спласну, окренућемо се теми око које имамо дијаметрално супротно мишљење, а то је Космет.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=71410
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs