Буџет за 2007. годину обезбеђује макроекономску стабилност земље

Београд, 18. јун 2007. године – Министар финансија у Влади Републике Србије Мирко Цветковић изјавио је данас да буџет за 2007. годину обезбеђује макроекономску стабилност и одражава економске и социјалне приоритете Србије усмерене на унапређење привредне активности, запошљавање, побољшање социјалног положаја становништва и макроекономску стабилност.

Мирко Цветковић
Цветковић је, образлажући Предлог закона о буџету за ову годину, који је Одбор за финансије Скупштине Србије усвојио у начелу, пред посланицима у парламенту рекао да ће приходи буџета у 2007. години износити 581,8 милијарди динара, а расходи 595,5 милијарди, тако да ће буџетски дефицит износити 13,7 милијарди динара.

Он је навео да су планирани расходи већи за приближно 127,9 милијарди динара него у 2006. години, док ће највећа ставка у буџету бити издаци за плате запослених у износу од 152,9 милијарди динара.

Министар је објаснио да је предложени буџет за ову годину базиран на макроекономској стабилности, уз очекивање да ће раст бруто домаћег производа износити 5,9 одсто, а раст цена на мало 6,5 одсто.

Такође, очекује се да ће раст извоза бити већи него у прошлој години, а раст увоза успорен услед смањења домаће тражње, истакао је Цветковић и додао да је планирани буџетски дефицит од 3,7 милијарди динара већ покривен приходима од приватизације у прошлој и овој години.

Највећи изазов на макроекономском плану биће смањење дефицита спољне трговине, оценио је он и напоменуо да предвиђени буџетски дефицит износи 13,7 милијарди динара, односно 0,6 одсто бруто друштвеног производа, док је у 2006. години буџет имао суфицит од 31,5 милијарди динара.

Према његовим речима, приходи и расходи државне касе су до краја године планирани тако да се више новца издвоји за улагање у инфраструктуру и капиталне инвестиције, као и за подстицај запошљавању и дотације најугроженијим категоријама становништва.

Он је нагласио да се највећи приходи буџета очекују од наплате пореза на додату вредност – 270,4 милијарде динара, од пореза на доходак грађана ¬– 61,4 милијарде динара, пореза на добит – 27,3 милијарде динара и непореских прихода – 64,5 милијарди динара.

Истовремено, министар је указао на то да су планирани расходи за приближно 127,9 милијарди динара већи у односу на буџет за 2006. годину, при чему ће од издатака за плате запослених за зараде буџетским корисницима бити издвојено приближно 144,6 милијарди динара.

Плате буџетских корисника у просеку ће бити веће за 22 одсто, навео је он и подсетио на то да је раст зарада у јавном сектору последица повећања плата у четвртом тромесечју прошле године и повећања плата у јавним предузећима у првом тромесечју ове године.

Трансфери организацијама обавезног социјалног осигурања планирани су у износу од 147,4 милијарде динара, а за ову годину средства за реализацију Националног инвестиционог плана биће 4,8 пута већа у односу на претходну годину и износиће приближно 44,4 милијарде динара, прецизирао је Цветковић.

Планирана средства за отплату јавног дуга (камата и главница) износе више од 58,6 милијарди динара, рекао је министар, уз напомену да ће Влада у 2007. години наставити са измиривањем јавног дуга.

Према његовим речима, за стару девизну штедњу биће исплаћено приближно 270 милиона евра у овој години.

Цветковић је указао на то да Србија не спада у високозадужене земље и истакао да је у прошлој години јавни дуг износио 9,3 милијарде евра, што је 32 одсто БДП-а у 2007. години, а директни дуг је 8,5 милијарди евра, од чега на домаћи дуг отпада 3,8 милијарди евра.

Трансфери осталим нивоима власти, Аутономној покрајини Војводини и локалној самоуправи, износиће приближно 56 милијарди, навео је Цветковић и подсетио на то да је у прошлој години буџет имао суфицит од 31,5 милијарди динара јер су приходи износили 499 милијарди динара, а расходи су били 467,6 милијарди динара.

Одбор за финансије Скупштине Србије усвојио је у начелу, поред Предлога закона о буџету за ову годину, и сет финансијских закона које парламент треба да размотри на ванредном заседању које почиње данас.

Поменути сет закона обухвата измене закона о порезима на имовину, порезу на додату вредност, акцизама, царинским тарифама, пореском поступку и пореској администрацији, као и пратећих прописа буџета за ову годину.

На дневном реду су и предлози одлука о давању сагласности на финансијске планове републичких фондова за пензијско и инвалидско осигурање запослених, пољопривредника и самосталних делатности, затим Националне службе за запошљавање и Републичког завода за здравствено осигурање.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=69186
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs