Аргументација Србије о поштовању међународног права све више се прихвата

Београд, 31. децембар 2006. године - Председник Владе Републике Србије Војислав Коштуница у интервјуу за новогодишње издање дневног листа "Вечерње новости" говори о томе да ли ће избори на било који начин утицати на преговоре о будућем статусу Косова и Метохије, као и о могућој опасности да се Космет третира као "изузетак" од правила на основу којих су решавани други слични проблеми у свету.

Званични сајт Владе Републике Србије преноси делове овог интервјуа.

Да ли ће избори на било који начин утицати на преговоре о статусу Косова и Метохије:

- Имали смо прилично усаглашен став о том питању и пре избора. Верујем да ће се то јединство очувати и да ћемо успети да сачувамо оно што смо постигли. А, постигли смо много. Сетите се какве су биле наше позиције у међунардној заједници пре годину дана, баш када је реч о приступу Косову. Аргументација Србије о поштовању међународног права све више се узима у обзир, наш став да треба тражити европско решење за права мањина, да Косово не може бити изузетак, све више се прихвата. Правила постоје да би се поштовала, а не да би се кршила. Нико ко се залаже за то да решење за Косово буде изузетак од правила, тај став не уме да објасни. Зато се држе једног јединог аргумента - да је Србија до 2000. године имала недемократски режим. То, напросто, није никакав аргумент. Јер, многе земље су имале недемократске режиме, а због тога им нико није отимао делове територије. Напротив, данас су угледне чланице Европске уније.

О томе колико је решење будућег статуса Космета ближе независности:

- Нисмо ближи независности. Све даље смо од независности. Далеко, далеко смо даље од независности него што смо били пре годину дана. Дакле, о независности не размишљам, нити хоћу да размишљам.

Могућност да специјални изасланик Марти Ахтисари уручи коначан предлог статуса Космета Београду и Приштини по принципу "узми или остави":

- Постоје две институције које морају да се изјасне о било каквом Ахтисаријевом предлогу. Прво, предлог не може бити упућен Приштини и Београду пре него што прође кроз Контакт-групу. А, чак и да претходно дође на ове две адресе, не може заобићи Контакт-групу пре него што буде упућен Савету безбедности. А, Контакт-група делује на принципу консензуса. Потребна је сагласност свих. Дакле, сигуран сам да о том питању нема консензуса.

Покушај да се ове институције заобиђу:

- Не видим ко би то могао. А онај ко би покушао, био би у озбиљном проблему, довео би у питање много шта. Дубоко сам уверен да то неће бити могуће, што се може закључити и из чињенице да се ствари одлажу. Они који су били врло јасни у прилог независности, смањили су тон, они који су говорили да ће статус бити решен до краја ове године, померили су рокове за следећу. Очигледно је да се тако сложена питања не могу орочавати. Видећемо у наредној години шта се све променило. А, мислим да су они ставови који су против кршења међународних норми ојачали. Пре свих - Русије.

Могућност да Москва покаже уздржаност ако питање независности Космета дође пред Савет безбедности:

- Сигуран сам да се то неће догодити. Ствар је толико чиста и принципијелна да тако велика земља, као што је Русија, која се заложила за један став, неће одустати.

Колика је опасност да се Космет третира као "изузетак" од правила на основу којих су решавани други слични проблеми у свету:

- Најснажнији и најјаснији одговор дала је Русија и председник Путин. Дакле, нема изузетка. Ако хоћете изузетак, то се неће завршити на једном. Јавиће се списак од првих десет, а онда двадесет сличних "изузетака" у свету. Добићете потпуно прекројену слику света, а нарочито Европе. Ако у једном случају покушате да створите изузетак и нарушите територијални интегритет и суверенитет једне земље, нећете више имати поредак, неко беспоредак.

Када се очекује наставак преговора о стабилизацији и придруживању:

- Оно што је за мене успех, охрабрење, и нека врста моралне сатисфакције, јесте чињеница да је у Европи почело да преовладава уверење да Србију није требало на овај начин условљавати, да би било далеко продуктивније да су преговори настављени у циљу остварења обавеза, уместо што су прекинути. Све више земаља долази до закључка да се према Србији поступало неправедно. Србији је, после свега, потребно мало више правде.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=62234
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs