У Савету безбедности се са одговорношћу гледа на питање Косова

Њујорк, 13. јул 2006. године - Председник Владе Републике Србије Војислав Коштуница оценио је вечерас у Њујорку да је седница Савета безбедности Уједињених нација, на којој је изложио ставове Владе Србије о будућем статусу Косова и Метохије, била веома важна и да је показала да се у Савету безбедности са озбиљношћу и одговорношћу гледа на питање Косова.

Фото: АП
Коштуница је у интервјуу за Радио-телевизију Србије рекао да је ова седница за њега била прилика да још једном каже како стоје ствари када је реч о стандардима, односно о неиспуњењу стандарда и угрожености људских права Срба и припадника других неалбанских заједница на Космету, али и о самом статусном проблему.

Он је навео да су на седници говорили представници свих сталних чланица овог тела и оценио да су то веома важна, чак историјска излагања, у којима је још једном потврђена важност принципа на којима почива међународни поредак, а то су, пре свега, територијални интегритет и суверенитет постојећих држава.

Мој утисак је да након толико разговора и после толико врата на која сам закуцао постаје све јаснија свест о сложености косовског питања, као и то да се решење мора тражити у складу са међународним правом, додао је председник Владе.

Коштуница је, такође, рекао да на седници није био председник Косова Фатмир Сејдиу јер, како је нагласио, постоје правила да седницама могу присуствовати само представници међународно признатих држава.

Председник Владе је указао на то да се у Њујорку састао са председавајућим Савета безбедности амбасадором Француске Жаном Давидом Левитом, специјалним изаслаником УН за преговоре о Косову и Метохији Мартијем Ахтисаријем и амбасадором Русије у СБ Виталијем Чуркином.

Према његовим речима, током разговора са Ахтисаријем било је речи о потреби да се састанак о статусним питањима добро припреми.

Да би било резултата веома је важно да разговори буду добро припремљени, да се зна њихова динамика, колико ће трајати, по којим правилима ће се водити, као и да се током њих воде записници, истакао је Коштуница, уз напомену да то до сада није био случај са мало успешним разговорима у Бечу.

То је предлог који смо председник Србије Борис Тадић и ја потписали и упутили Ахтисарију, при чему ћемо одговор који је специјални изасланик УН за преговоре о Космету у писаном облику данас предао анализирати и договорити се о даљем току преговора, додао је Коштуница.

Он је посебно указао на разговор са амбасадором Русије у Савету безбедности током којег је још једном чврсто потврђена руска приврженост поштовању темељног принципа - територијалног интегритета и суверенитета, као и став да нема уникатних случајева и да наопако донета решења или преседани могу бити крајње опасни и утицати на стабилност у региону.

Коштуница је поновио да је са саговорницима у Европи и Вашингтону, као и на седници Савета безбедности, још једном указао на потребу поштовања једног од руководећих принципа Контакт групе - а то је компромис.

Према његовим речима, Србија се, залажући се за компромисно решење, залаже за мултиетнички карактер Косова и Метохије.

Србија је више мултиетничка од свих земаља бивше Југославије. Зашто та мултиетничност није могућа и на Косову? Мислим да су то аргументи које наши саговорници све више чују и прихватају, нагласио је председник Владе.

Он је Србима на Косову поручио да су све институције Србије укључене у настојање да Косово и Метохија остане тамо где је увек и било - у саставу Србије.

Задовољан сам свим досадашњим разговорима и ту врсту оптимизма хоћу и желим да пренесем и на наше сународнике на Косову, закључио је Коштуница.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=53450
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs