Европска комисија ове недеље разматра нацрт преиначеног мандата за преговоре о споразуму са Србијом

Београд, 3. јул 2006. године - Директор Канцеларије за придруживање ЕУ Владе Републике Србије Тања Мишчевић изјавила је да би Европска комисија ове недеље требало да прихвати нацрт преиначеног мандата за преговоре о споразуму са Србијом, а да тај документ потом треба да усвоји Савет министара општих послова ЕУ, највероватније 22. јула.

Тања Мишчевић: Србија спремна за наставак преговора
Мишчевић је у разговору за данашње издање дневног листа "Политика" истакла да је преиначење мандата техничка ствар, односно из постојећег мандата морају да буду избрисане речи "државна заједница" и "Црна Гора" и надлежности које су биле дефинисане за ова два нивоа власти јер то сада мора да буде дефинисано за Србију.

Она је нагласила да све оне тачке из споразума које су до сада испреговаране са ЕУ, после раздвајања мандата за преговоре, остају онакве какве јесу у овом моменту и подсетила на то да се са ЕУ до сада преговарало по принципу "двоструког колосека", према преговарачким мандатима који су већ тада направљени у потпуности као за самосталну Србију и самосталну Црну Гору, што значи да неће бити никаквих проблема за наставак преговора.

Мишчевић је указала на то да је Србија спремна за наставак преговора, уз напомену да је остало отворено још питање правосуђа и унутрашњих послова, које се сада зове "правосуђе, слобода и правда", као и завршне и институционалне одредбе два поглавља споразума која до сада нису била отварана.

Она је навела да је реч о областима које се односе на сарадњу у вези са азилом и миграцијама, на контролу граница, сарадњу полицијских и правосудних органа што ће, како је додала, вероватно бити предмет прве званичне рунде преговора после одлуке о њиховом наставку.

Према њеним речима, опште одредбе подразумевају формирање одговарајуће институционалне структуре коју чине три органа - савет за стабилизацију и придруживање, комитет за стабилизацију и парламентарни комитет, као и објашњење о томе када споразум треба да ступи на снагу.

Што се техничких ствари тиче, Мишчевић је навела да нас очекује завршетак договора око листа индустријских и пољопривредних производа и крајњи договор око анекса и протокола који прати споразум са ЕУ, као што је онај о вину или о интелектуалној својини или транспорту.

Мишчевић је подсетила на то да је прелазни период у којем се царине постепено смањују договорен на шест година, што значи да ће у шестој години од потписивања споразума доћи до потпуне либерализације наше трговине са ЕУ, осим за неке делове пољопривреде, што износи око 20 одсто те трговине, на којој ће царинска заштита остати и касније.

Она је додала да је све остало у вези са споразумом, који има укупно десет поглавља, преговарано и договорено.

Према њеним речима, у току су припреме за пленарни састанак Унапређеног сталног дијалога, који ће се одржати средином јула и за који Канцеларија први пут припрема све оно што је потребно за разговоре о питањима која се односе на реформу сектора одбране и на заштиту људских права, која су до сада била у надлежности државне заједнице.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=52890
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs