Предстоји категоризација пољопривредних домаћинстава

Београд, 2. јануар 2006. године - Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде у Влади Републике Србије Ивана Дулић-Марковић оценила је да је највећа новина коју Министарство припрема за ову годину категоризација пољопривредних домаћинстава на она која могу да опстану на тржишту и на домаћинства којима је потребна директна помоћ државе да би преживела.

Ивана Дулић-Марковић
Дулић-Марковић је у интервјуу за агенцију Танјуг најавила да ће се према комерцијалним домаћинствима, односно домаћинствима која могу сама да опстану, аграрна политика заснивати на инвестиционој подршци, што значи да ће им држава помагати у набавци опреме, хладњача, сушара, куповини садног материјала или приплодних грла.

За некомерцијална домаћинства, међу којима ће се наћи старачка домаћинства и она у подручјима мање погодним за производњу, као што су планинске регије или подручја у којима су неки други отежавајући услови за производњу, предвиђена је подршка дохотку.

Та газдинства, како је објаснила, треба да се региструју као некомерцијална и сваки члан домаћинства преко 55 година, који је 10 година уплаћивао у фонд Пензијско-инвалидског осигурања за земљораднике, имаће право да добије 40.000 динара.

Она је оценила да су воће и поврће наши тренутно највећи извозни адути, али да ће се у будућности то променити.

Дулић-Марковић је најавила да ће ове године почети да се води регистар винограда, уз напомену да је реч о пројекту ЕУ који ће водити шпанска влада у сарадњи са Министарством пољопривреде, шумарства и водопривреде Владе Републике Србије.

Према њеним речима, план је да се убудуће воде и регистри воћњака а, у складу са Законом о садном материјалу, већ се води регистар расадника.

Она је нагласила да ће у 2006. години бити настављена кредитна и инвестициона подршка, која је успешно започела прошле године давањем краткорочних и дугорочних кредита.

У 2006. години Министарство ће, како је рекла, акценат ставити на подршку развоју села, инвестиције и друга улагања, чији је циљ модернизација, увођење стандарда у производњу, повећање производње и конкурентности.

Према њеним речима, кључни ограничавајући фактори развоја пољопривреде су незнање, недостатак новца за инвестиције и монополи у прерађивачкој индустрији.

Дулић-Марковић је истакла да је за развој пољопривреде у Србији, поред знања, потребно много више новца за инвестиције, а да се проблем монопола може решити само либерализацијом, што значи отварањем граница.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=42906
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs