Следеће године биће објављена листа најбољих државних и приватних факултета

Београд, 22. децембар 2005. године - Министар просвете и спорта у Влади Републике Србије Слободан Вуксановић најавио је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Вечерње новости" да ће Министарство средином следеће године објавити листу најбољих државних и приватних факултета.

Слободан Вуксановић
Званични сајт Владе Србије преноси делове овог разговора.

Критеријуми за високошколске установе:

- У сарадњи са ректорима државних и приватних универзитета, направићемо критеријуме на основу којих ће се вредновати квалитет, а на основу њега ће високошколске установе бити подељене по разредима. Школовање и на државном, као и на приватном факултету, кошта, тако да ће родитељи тачно моћи да знају коме дају новац за школовање своје деце.

Докле су стигли наши универзитети у примени Болоњске декларације:

- Морамо бити свесни да ће тај посао ићи мало спорије, поготово на великим универзитетима, какав је Београдски, као и на факултетима са највећим бројем студената. Ипак, нико нам неће замерити ако се тај посао не заврши до 2010. године, што је планирани рок.

Да ли ће држава подржати факултете са традицијом:

- Акредитација ће бити први и основни механизам да ли неко вреди или не, а други ће бити тржиште. Земље у окружењу су прошле кроз сличан поступак и тамо се више од 70 одсто приватних факултета угасило. Држава подржава факултете онолико колико је потребно, кроз издвајање новца за материјалне трошкове из буџета, а они имају могућност и да сами зараде.

О неконтролисаном отварању одељења државних факултета:

- То је посебна прича. Формално државни, а функционишу као приватни, имају своје изворе прихода и отварају одељења без икаквих папира и дозвола, а истовремено се жале на материјалне трошкове. То није фер и није лепо.

Иницијатива државних правних факултета да се забрани рад у државној управи студентима који су завршили приватне правне факултете:

- То делује потпуно оправдано и логично и немам ништа против. Али, не пада ми на памет да ту арбитрирам. Министарство просвете ће реализовати сваки закључак правних факултета са министарствима правде и државне управе и локалне самоуправе, пошто су то најмериторнија места за полагање државних испита.

Добровољни одлазак просветних радника у пензију:

- Сваке године око 2.000 просветних радника оде у пензију, тако да ће бити посла за младе кадрове. Смањење броја запослених отвара могућност и да плате просветних радника буду веће. Први пут у историји ове земље, један број просветних радника може да оде достојанствено из наставе са 5.000, односно 6.000 евра. То су све људи којима је до одласка у пензију остало од две до три године.

Једнодушно признање Европе:

- Министарство просвете и спорта за свој досадашњи рад добило је признање свих надлежних европских институција. То је важно за ову државу јер је за укључење у Европску унију потребно да се положе испити у свим ресорима. А, ми смо први исполагали све и то су званичне оцене Савета Европе, ОЕБС-а, Светске банке, Уницефа, Унеска, председавајућег Европске уније. Имамо билатералне споразуме са многим државама.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=42303
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs