Чланови Владе Србије спремни да пријаве имовину

Београд, 8. мај 2004. године - Министар за државну управу и локалну самоуправу у Влади Републике Србије Зоран Лончар изјавио је да су сви чланови Владе Србије спремни да испуне обавезе из Закона о спречавању сукоба интереса.

Зоран Лончар
Лончар је за "Вечерње новости" рекао да је спровођење тог закона у надлежности Републичког одбора који треба да буде формиран и који ће имати девет чланова: троје бирају судије Врховног суда Србије из редова правника стручних у четири области, које су релевантне за примену овог закона - из кривичног, привредног, грађанског и управног права, једног члана Одбора бирају адвокати из Адвокатске коморе Србије, а пет преосталих - народни посланици, на основу листе од десет кандидата, које предлаже Српска академија наука и уметности.

Од брзине формирања тог одбора и ефикасности рада његових чланова зависиће и темпо пријаве имовине, истакао је Лончар, додавши да је циљ закона да Одбор, пратећи податке, може да контролише да ли је злоупотребљен јавни у корист приватног интереса.

Један од задатака Одбора је и израда Регистра имовине, и тада ће функционери бити дужни да у року од 30 дана пријаве своју имовину и да у том року своје имовинско стање ускладе с одредбама тог закона.

Сви државни функционери, почев од народних посланика, преко министара и свих постављених и именованих лица дужни су да пријаве имовину и то не само своју, него и имовину свих оних који се, према закону, сматрају "повезаним лицима". Тако се обавеза односи на пријаву имовине брачног или ванбрачног друга и крвног сродника у правој линији - на децу, унуке и родитеље.

Министар за државну управу и локалну самоуправу рекао је да је подужи списак имовине који је државни функционер дужан да пријави - непокретности у власништву, право закупа на непокретностима дуже од једне године у земљи и иностранству, покретне ствари - аутомобили, бродови, авиони, депозити у банкама код нас и у иностранству, акције, готов новац и хартије од вредности, дугове, а на списку је и висина прихода, односно плата коју као функционер зарађује и чланство у управним и надзорним одборима.

Лончар је објаснио да министри и њихихова министарства неће моћи да буду ни у каквим пословним везама с фирмама које се воде на брачног или ванбрачног друга, с крвним сродником у правој линији без обзира на степен и крвним сродницима у побочном сродству, као и тазбинским сродницима, закључно с првим степеном сродства.

Он је додао да се санкције које Републички одбор може да одреди деле на оне за блаже кршење закона и за теже, и објаснио, ако функционер у законском року не пријави имовину, следи нејавно упозорење, а за теже повреде закона - јавно објављивање одлуке да је функционер прекршио одредбе овог прописа с позивом да поднесе оставку или да буде смењен.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=3599
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs