Око 600 компанија жели да се укључи у систем дуалног образовања

Београд, 18. октобар 2018. године – Министарство просвете, науке и технолошког развоја Владе Републике Србије саопштило је да се настава у 84 средње стручне школе у Србији реализује кроз неки од укупно 32 дуална образовна профила, што значи да је у овом тренутку 23 одсто школа укључено у дуални образовни систем, чија потпуна примена почиње од школске 2019/2020. године.


У саопштењу се наводи да је то закључено на конференцији „Дуално образовање у Србији 2018: текући резултати и будући изазови”, коју је организовала Швајцарско-српска трговинска комора.

Министар Младен Шарчевић је рекао да је, приликом креирања Националног модела дуалног образовања, швајцарски систем представљао узор, објаснивши да је тај модел прилагођен условима у Србији, и да има велику подршку Швајцарске у имплементацији кроз заједничке пројекте.

Према његовим речима, Министарство просвете, науке и технолошког развоја, у сарадњи са домаћим и страним партнерима, тренутно ради на изради методологије за имплементацију дуалног образовања и оквира за мониторинг и евалуацију.

Сви образовни профили усклађени су са стандардом квалификације и планом и програмом наставе и учења, истакао је Шарчевић.

Амбасадор Швајцарске у Србији Филип Ге указао је на важност питања како повезати образовање са пословним светом.

Усвајање Закона о дуалном образовању и Закона о квалификацијама показују опредељеност Србије, али остаје да се види како ће они бити примењени у пракси, рекао је Ге.

Он је нагласио да ће у наредне четири године Швајцарска уложити девет милиона евра за запошљавање младих у Србији.

Председник Швајцарско-српске трговинске коморе Мајо Мићовић поручио је да ће увођење аутохтоног модела дуалног образовања утицати на лакше запошљавање младих у Србији.

То ће омогућити квалитетну запошљивост српских младих кадрова, прилику иностраним и домаћим привредницима да лакше пронађу сараднике за своје пројекте, и, свакако, даће прилику младима да не одлазе у иностранство, већ да остану у земљи, истакао је Мићовић.

На конференцији су говорили и помоћница министра просвете за дуално и предузетничко образовање Габријел Грујић и шеф Одељења за истраживање образовних система Швајцарског економског института при Федералном институту за технологију у Цириху Урсула Ренолд.

Укупан број ученика у дуалном образовању је 4.500, док је ове школске године 3.500 ђака уписано у дуалне образовне профиле.

Такође, ове године је око 600 компанија исказало интересовање да се у њима спроводи учење кроз рад за ученике који су уписали дуалне образовне профиле.

У текућој школској години уведено је 12 нових профила у складу са потребама тржишта рада, у областима информационих технологија, машинства, грађевине, производње и прераде хране, хотелијерства и туризма и других области.

Израђен је и Правилник о ученичким задругама, по којем школа може да оснује ученичку задругу са циљем подстицања развијања позитивног односа ученика према раду и професионалне оријентације, повезивања наставе са светом рада, развијања свести о одговорности за преузете обавезе, као и развоја позитивног односа према тимском раду и предузетништву, додаје се у саопштењу.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=333972
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs