Технолошко-металуршки факултет добио фармацеутску чисту собу

Београд, 3. октобар 2018. године – Министар просвете, науке и технолошког развоја у Влади Републике Србије Младен Шарчевић присуствовао је данас на Технолошко-металуршком факултету у Београду отварању фармацеутске чисте собе, која ће омогућити студентима да стекну практична знања у области фармацеутске индустрије.


Реч је о просторији са строго контролисаним нивоом загађивача из окружења, а користи се у фармацеутској производњи и научном истраживању.

Соба, која је уређена захваљујући донацијама 17 компанија, предвођених компанијом "Хемофарм", пружиће студентима могућност да се у пракси упознају са функционисањем, одржавањем и процедурама унутар тог простора.

Шарчевић је том приликом истакао важност дуалног образовања које се спроводи у многим средњим школама, где ученици уче кроз рад, и најавио да ће закон о дуалном образовању на факултетима и високим школама у фебруару ући у скупштинску процедуру.

Он је истакао да то министарство ради на подизању квалитета наставе на факултетима, али и на повећању просторних капацитета, наводећи да сарадња образовних институција и послодаваца представља неопходан модел за оспособљавање радне снаге за савремено тржиште рада.

Декан поменутог факултета Петар Ускоковић оценио је да је отварање чисте собе потврда добре сарадње те образовне установе са привредом, уз напомену да вредност донације којом је ова соба изграђена и опремљена износи приближно 40.000 евра.


Према његовим речима, будући фармацеутски инжењери ће сада на факултету, осим теоријског, стицати и практично знање и бити у прилици да се прилагоде реалном раду у индустрији.

Генерални директор "Хемофарма" Роналд Зелигер истакао је да новоотворена фармацеутска чиста соба изгледа као чиста соба у тој компанији, и додао да су ТМФ и "Хемофарм" пре две године започели сарадњу како би унапредили наставни програм на смеру Фармацеутско инжењерство.

Он је навео да је пројекат покренут јер је уочено да младим инжењерима који се запосле у "Хемофарму" треба више од шест месеци додатне едукације како би се прилагодили реалном раду у савременој индустрији.

Према његовим речима, заједничком сарадњом је унапређен наставни програм на поменутом смеру, при чему су студенти добили прилику да уче у погонима "Хемофарма" и упознају се са најновијим технологијама.

Зелигер је указао на то да је ТМФ добио квалитетнији студијски програм, а "Хемофарм" инжењере који су спремни за рад чим заврше студије.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=332584
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs