Више пажње домаћим произвођачима пољопривредне механизације

Бољевац, 1. јун 2018. године – Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић најавила је данас, приликом посете фабрици ”ФПМ Агромеханика“ у Бољевцу, да ће Влада више пажње посвећивати домаћим компанијама и да ће субвенције за домаће произвођаче пољопривредне механизације бити веће.


Брнабић се најпре састала са председником компаније ”ФПМ Агромеханика“ Љубинком Гобељићем, а потом обишла изложбу производа и производних погона, где се упознала са радом и плановима овог предузећа, које је један од највећих произвођача пољомеханизације у Југоисточној Европи.

Премијерка је најавила да ће у наредном периоду појачано обилазити домаће привреднике у Србији и да ће њима, поред рада на привлачењу страних инвеститора, посветити већу пажњу.

Радимо на правилнику за примену уредбе за субвенционирање пољопривредних произвођача, која ће дати предност домаћим произвођачима пољопривредне механизације, као што је "ФПМ Агромеханика" у Бољевцу, нагласила је она.

Председница Владе је додала да би тај правилник требало да буде готов и потписан од стране министра пољопривреде, шумарства и водопривреде Бранислава Недимовића у наредних месец дана.

Она је поручила да ће држава наставити да субвенционише пољопривредне произвођаче, и подсетила на то да је аграрни буџет за 12 одсто већи него у 2017. години.

Повећали смо буџет за субвенције ове године за пољоприведне произвођаче, али се показало да Управа за аграрана плаћања нема капацитет да то све обради, па се чака од шест месеци до годину дана.

Радимо са Управом да то убрзамо и надам се да ћемо од идуће године имати потпуно електронске пријаве и обраде података, истакла је она.

Премијерка је указала на то да је "ФПМ Агромеханика" велики домаћи инвеститор са више од 250 радника, који је након успешне приватизације од 2007. године имао више од 10 милиона евра инвестиција у погоне, као и да се сада реализују додатне инвестиције веће од пет милиона евра.

Она је истакла да је та фирма укључена и у прогам дуалног образовања у сарадњи са Техничком школом "Никола Тесла", као и да такве компаније могу да зауставе одлив младих људи из те општине.

Такође, председница Владе је најавила да ће држава повезати "ФПМ Агромеханику" са "Тафеом" и да ће та фирма из Бољевца постати њихов добављач.

Брнабић је нагласила да је нашој земљи потребан бржи економски раст и да зато морамо да се окрећемо све више економској сарадњи са Кином, Индијом, Русијом, УАЕ и другим земљама у том делу света.

Она је у изјави новинарима након обиласка погона"ФПМ Агромеханику" изразила задовољство због позитивних дешавања у Крагујевцу и његовог привредног развоја, додајући да ће за годину, две то бити један од градова којем ће бити потребна нова радна снага, односно више неће бити "долина глади", како су га раније називали.


Председница Владе је најавила да ће ускоро имати разговоре са представницима компаније "Фијат", оценивши да све указује на то да ће та компанија остати да послује у нашој земљи.

Имамо све индиције да ће "Фијат" остати у Србији. Надамо се да ћемо ускоро видети њихове инвестиционе планове, подвукла је Брнабић.

Премијерка је поручила да жели да чује шта су тачно њихове инвестиционе одлуке, и додала да је данас много мање забринута за раднике "Фијата" у Крагујевцу него што је била пре годину дана, када су они у тој фабрици штрајковали.

Она је, на питање да ли ће са "Фијатом" бити продужен уговор, пошто истиче ове године, навела да је Влада Србије спремна за даље разговоре, али да жели прво да види која ће бити понуда те компаније.

Желимо да видимо која је њихова понуда према радницима и према држави. Очекујемо да она буде у најбољем интересу радника и државе и у односу на њихову понуду ћемо реаговати, поручила је председница Владе.

Брнабић је такође истакла да Крагујевац са фирмом "Милановић инжењеринг", коју је преузео "Сименс", сада има потпуну другачију перспективу, као и да сада много лакше улази у даље разговоре са "Фијатом" него пре годину дана.

Председница Владе је најавила да ће до краја јуна добити тачан инвестициони план за проширење гасног складишта Банатски двор, и додала да се Србија припрема за евентуално прикључење пројекту копненог крака гасовода Турски ток.

Постоји добра комуникација са руском компанијом "Гаспром", при чему Влада Србије не чека њихове инвестиционе одлуке скрштених руку, указала је она.

Брнабић је напоменула да је јуче одржала састанак са министром рударства и енергетике Александром Антићем и генералним директором "Србијагаса" Душаном Бајатовићем о приоритетним пројектима.

Она је нагласила да Влада има пројекат изградње гасне интерконекције до Бугарске и да се кренуло у експропријацију и пројектовање.

Брнабић је, подсетивши на то да је раст БДП-а у првом кварталу ове године износио 4,6 одсто у односу на исти период 2017. године, нагласила да и по питању енергената треба да испратимо раст наше привреде.

Фирма ”ФПМ Агромеханика“ сарађује са индијском компанијом "Соналика", чије тракторе марке "солис" склапа у Бољевцу.

"ФПМ Агромеханика" је пример успешне приватизације и та фирма је некадашња чланица ИМТ-а, у чију је модернизацију до сада уложено више од 11 милиона евра.

Ово предузеће извози више од 70 одсто својих производа на 34 инострана тржишта, највише у Украјину, Немачку и Алжир. Директно запошљава 250 радника, углавном високообразованих, са територија општина Бољевац, Зајечар и Бор.

Компанија је од прошле године укључена у систем дуалног образовања, при чему је, уз подршку Привредне коморе Србије и Министарства просвете, науке и технолошког развоја, у Бољевцу отворено одељење за машинска занимања.

Осим основног производног програма, механизације за тракторе, компанија услужно производи и велики број делова и склопова за друге произвођаче пољопривредне механизације, као и за фирме из других сектора привреде.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=323195
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs