ЕУ донирала Србији опрему за анализу воде и ваздуха

Београд, 18. мај 2018. године – Национална лабораторија за анализу воде, ваздуха и земљишта представила је данас нову опрему за утврђивање квалитета воде и ваздуха, у вредности од милион и по евра, коју је Агенцији за заштиту животне средине Републике Србије донирала Европска унија.


Представљању савремене опреме, којом је унапређен систем мониторинга вода и ваздуха у Србији, присуствовали су министар заштите животне средине у Влади Републике Србије Горан Триван, директор Агенције за заштиту животне средине Филип Радовић и шеф Делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици.

Радовић је, након обиласка Националне лабораторије у просторијама Републичког хидрометеоролошког завода (РХМЗ), рекао да ће захваљујући донираној опреми стандарди Агенције за заштиту животне средине бити у потпуности усклађени са прописима ЕУ.

Србија је добила најсавременију опрему у региону у вредности од милион и по евра. Завршена је веома захтевна обука наших стручњака која је трајала годину дана, а данас можемо рећи да наша агенција функционише као да смо већ у ЕУ, нагласио је он.

Нова опрема, како је објаснио, примењује се већ неколико месеци и омогућава боље праћење присуства опасних и штетних супстанци у складу са новим стандардима и методама Директиве о водама Европске комисије прописаним 2014. године.


Триван је истакао да напредак Србије у заштити животне средине није могућ без подршке и помоћи ЕУ, као и да ће захваљујући донираној опреми и постојећој технологији Србија постати регионални лидер у мониторингу.

Он је навео да је циљ да се уз помоћ ЕУ и напоре ресорног министарства побољша мониторинг мрежа како би се што прецизније одредила дијагноза животне средине у Србији и предузеле конкретне мере заштите.

Што анализа стања буде перфектнија, знаћемо шта тачно да предузмемо када је реч о емисији штетних гасова или заштити наших вода. Рецимо, Србија треба да инвестира у око 300 система за прераду отпадних вода, а мониторинг ће нам рећи где и шта треба да се ради, објаснио је Триван.

Министар је прецизирао да није довољно да само ЕУ улаже у побољшање квалитета животне средине у Србији, већ да то треба да чине и све државне институције.

Морамо да обезбедимо много више средстава и новца за спровођење мониторинга. Неприхватљиво је да у појединим великим градовима у Србији постоји само једна или две станице за анализу квалитета ваздуха, нагласио је он и додао да ће Србија у наредних 30 година уложити приближно 15 милијарди евра у заштиту животне средине.


Фабрици је нагласио да је животна средина важан сегмент у ЕУ, која блиско сарађује са државним органима у Србији како би и њени грађани имали једнак квалитет живота.

Ова донација је део шире сарадње са Владом Србије и ресорним министарством у циљу подизања свести о екологији и животној средини. Ми у градовима широм Србије помажемо подизање центара за прераду отпадних вода и друге активности у побољшању животне средине, рекао је Фабрици.

Он је указао на то да Извештај о напретку Србије на путу ка чланству у ЕУ показује да је Србија напредовала када је реч о Поглављу 27, које се односи на заштиту животне средине, и нагласио да надлежни органи треба да наставе да улажу у заштиту животне средине која треба да буде приоритет не само ЕУ, већ и Србије.

Два инструмента високе технологије која су данас представљена донација су ЕУ из пројекта ИПА 2012 "Успостављање интегрисаног система мониторинга животне средине у области квалитета воде и ваздуха".

Њиховом применом могуће је детектовати до неколико хиљада супстанци у узорцима површинских, подземних или отпадних вода.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=322075
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs