Пуштена у рад е-платформа о шумарству

Београд, 14. мај 2018. године – Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде у Влади Републике Србије Бранисав Недимовић изјавио је да је на скупу Координационог механизма за сарадњу у шумарству између Кине и земаља централне и источне Европе данас усвојена и пуштена у рад електронска платформа о шумарству иницијативе "16+1".

Фото: Танјуг

Недимовић је, након скупа Координационог механизма за сарадњу у шумарству Кине и ЦИЕЗ који је одржан у Београду, објаснио да ће на платформи убудуће земље поменуте иницијативе пласирати информације о шумама, привредници ће моћи да истичу своје захтеве, а платформа ће бити и место за размену искустава и научно-истраживачких радова.

Он је истакао да су анализе Светске банке (СБ) установиле да наша земља има много простора за унапређење прераде дрвета, и навео да иницијатива управо доприноси томе да се актуелизује сектор српског шумарства.

Министар је навео да је више од 30 одсто територије Србије под шумама, и додао да имамо велики део нетакнутих шума, при чему се о шумарству у нашој земљи мало говори.

Према његовим речима, најбитнији резултат данашњег скупа јесте е-платформа за шумарство, где ће земље наводити шта имају на располагању, износити своју политику по питању коришћења шума, а привредници ће моћи о томе да се информишу.

Заменик директора Државне администрације за шумарство Народне Републике Кине Лиу Дунгшенг истакао је да је скуп у Београду био посвећен шумарству и климатским променама, што га чини другим скупом иницијативе "16+1" у последњих пет година где се говорило о тим областима.

Задовољан сам скупом, и не само оним што смо урадили, већ и оним што ћемо тек урадити. Констатовали смо да је у претходних пет година остварено доста позитивних резултата, указао је Дунгшенг.

Све земље су се сагласиле да је сузбијање климатских промена високо на листи њихових политика, поручио је он и додао да је то питање нарочито важно за Кину, која као најмногољуднија земља и земља са великом потрошњом има проблем са повећаним угљен-диоксидом.

Како многа научна истраживања показују да је најважнији начин смањења угљен-диоксида пошумљавање, он је истакао да се Кина озбиљно посветила том проблему и да је за кратко време успела да избије на прво место у свету по повећању засађених површина шума.

План је, како је навео, да све земље раде заједно на сузбијању угљен-диоксида и пошумљавању, а томе ће нарочито допринети размена искустава између Кине и земаља централне и источене Европе, што ће омогућити и е-платформа.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=321730
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs