Област шумарства једна од приоритетних у сарадњи Кине и ЦИЕЗ

Београд, 14. мај 2018. године – Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде у Влади Републике Србије Бранислав Недимовић изјавио је данас да су заштита шума и пошумљавање међу најважнијим питањима за развој руралних средина у нашој земљи.


Недимовић је, отварајући скуп Координационог механизма за сарадњу у шумарству Кине и ЦИЕЗ, који се одржава у Београду, истакао да Кина земљама централне и источне Европе предлаже заједничку борбу против последица климатских промена.

Министар је рекао да је управо питање промене климе одабрано као једна од тема састанка у Београду, где ће се заједничком изјавом потврдити важност шуме и шумарства у борби против климатских промена.

Он је навео да је сарадња у области шумарства препозната као једна од приоритетних области у оквиру процеса сарадње између Кине и земаља централне и источне Европе.

Ефикасном разменом искустава и знања између наших земаља моћи ћемо да спремније одговоримо на постављене изазове, оценио је Недимовић и навео да су резултати сарадње у претходне три године у области шумарства већ видљиви.

Министар је нагласио да је један од наших најзначајнијих националних задатака развој и очување руралних подручја, за шта је, осим пољопривреде, значајно и шумарство, због чега је гостима упутио позив да сутра посете 85. међународни сајам пољопривреде у Новом Саду.

Шуме су неопходне за опстанак људског друштва, рекао је он и подсетио на то да се ових дана навршава четири године од великих поплава у нашој земљи, које су биле последица климатских промена.

Министар рударства и енергетике и национални координатор за сарадњу у оквиру иницијативе "16 +1" Александар Антић истакао је да област шумарства заслужује нашу општу пажњу, и поручио да шуме као опште благо треба да заузму право место у друштву и свести људи у светлу климатских промена.

Антић је навео да је стално потребно унапређивати шуме како би се будућим генерацијама оставила здрава и квалитетна животна средина.


Заменик директора Државне администрације за шумарство НР Кине Лиу Дунгшенг поручио је да је неопходно продубити сарадњу на пољу шумарства између 16 држава централне и источне Европе и Кине и покренути и билатералну сарадњу између научних институција и предузећа ових земаља.

Треба да продубимо наше оквире сарадње, сведемо их на детаље и испланирамо будуће кораке, навео је Дунгшенг.

Он је напоменуо да би у будућности "шумски туризам" могла бити област за сарадњу двеју земаља, и упутио позив српским предузећима да у октобру посете сајам посвећен туризму у Гвангџоуу, на југу Кине.

Такође, како је оценио, постоје велики потенцијали за сарадњу у здравственом "шумском" туризму, при чему је важно да се све земље учеснице овог скупа укључе у заједничку организацију заједничких сајмова и изложби.

Министар заштите животне средине Горан Триван поручио је да је шумарство могуће решење свих решења када је реч о спречавању последица климатских промена, и упутио позив учесницима скупа да све земље направе заједнички план пошумљавања.


Триван је рекао да се на планети већ 40 година бавимо одрживим растом, а ипак средња годишња температура расте.

Најбоље време за пошумљавање је било пре двадесет година, а данас је задњи час, упозорио је министар и оценио да би било добро да се читав свет угледа на Кину и њихово искуство у пошумљавању.

Државни секретар Министарства пољопривреде шумарства и прехране Словеније Марјан Подгоршек указао је на то да је скуп у Београду важно место за унапређење сарадње међу земљама, и поручио да је потребно радити на заједничком спровођењу циљева у овој области.

На крају скупа, министри и чланови кинеске делегације пустили су у рад заједнички пројекат – портал о климатским променама и шумарству www.china-ceecforestry.org на којем се налазе све информације о прошлим и будућим заједничким пројектима земаља "16+1".

Састанку у Палати Србија присуствовале су делегације из 16 европских земаља – Албаније, Словеније, Хрватске, БиХ, Бугарске, Чешке, Летоније, Литваније, Естоније, Румуније, Црне Горе, Словачке, Мађарске, Пољске, Македоније и Србије, као и представници Кине.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=321692
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs