Интеграција Рома и Ромкиња у друштво заједнички циљ

Београд, 5. април 2018. године – Координационо тело за праћење реализације Стратегије за социјално укључивање Рома и Ромкиња у Републици Србији организовало је, у сарадњи са Националним саветом ромске националне мањине, јавну дебату на тему "Заступљеност Рома и Ромкиња у јавној управи – изазови и препреке".


На скупу, организованом поводом предстојећег Међународног дана Рома, у име потпредседника Владе Зоране Михајловић, која председава том телу, присутнима се обратио саветник за питање Рома и председник Савета за унапређење положаја Рома и спровођење Декаде Рома Ненад Иванишевић.

Иванишевић је истакао да сви заједно имамо чиме да се похвалимо од тренутка када је формирано Координационо тело и од када је на његовом челу Зорана Михајловић.

Радили смо на побољшању стамбених услова, по први пут као држава потписали споразум о сарадњи са ромским националним саветом, постигли резултате у области образовања и данас имамо више стотина припадника ромске омладине која завршава факултете, имамо већи број здравствених медијатора, усвојили смо стратегију и акциони план, подсетио је он.

Иванишевић је, уз оцену да то није довољно, нагласио да је наш заједнички циљ потпуна интеграција Рома и Ромкиња у друштво, и указао на то да нема боље поруке за младе Роме и Ромкиње од тога да ће бити запослени када заврше факултет.

Наш задатак јесте да им омогућимо да се запосле и раде оно за шта су се школовали, али и да уједно помогну нама, већинској заједници, да их боље разумемо и да заједно радимо на процесу који је дугорочан, подвукао је он.

Иванишевић је додао и да су три Ромкиње запослене у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, и упутио позив осталим институцијама да подрже овај пример и у своје колективе запосле припаднике ромске мањине.

Министар државне управе и локалне самоуправе Бранко Ружић истакао је да је Влада Србије несумњиво чврсто решена да унапреди положај Рома и Ромкиња у Србији.

Поставили смо јасан стратешки и законодавни оквир, основали и координационо тело за праћење стратегије, успоставили одличну сарадњу са Националним саветом и предузели мере да се број Рома и Ромкиња у јавној управи повећа, рекао је Ружић.

Председник Националног савета ромске националне мањине Тефик Рамадановић истакао је да је положај Рома у Србији тежак и да се та заједница свакодневно суочава с предрасудама и дискриминацијом.

Неопходно је да се Роми и Ромкиње укључе у јавну управу јер чине више од 10 одсто укупног броја становништва, нагласио је Рамадановић.

Желимо, као Национални савет, да будемо равноправан партнер држави и велико хвала Зорани Михајловић на залагању и труду да нам помогне, поручио је он.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=318472
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs