Представљен нацрт извештаја о стању живе у Србији

Београд, 20. март 2018. године – Министарство заштите животне средине Владе Републике Србије саопштило је да су данас представљени резултати двогодишњег пројекта „Прелиминарна процена стања за имплементацију Минамата конвенције о живи у Републици Србији “.


Пројекат је ресорно министарство реализовало у сарадњи са Програмом УН за развој (УНДП) и уз подршку Глобалног фонда за животну средину.

Министар заштите животне средине Горан Триван је на представљању нацрта извештаја о стању живе у Србији, изразио захвалност УНДП на подршци коју даје кроз овај и друге пројекте на унапређењу животне средине у Србији.

Триван је навео да су овакви пројекти подршка Министарству заштите животне средине и свим надлежним институцијама како би пратили светске стандарде и иновације и унапредили управљање хемикалијама и живом.

Жива, која има изузетно штетно дејство на животну средину и здравље људи је парадигма борбе против загађења и загађивања, као и злочина који се врше против животне средине у Србији, као што је одлагање опасног отпада, рекао је министар, најавивши да ће сви они који су противзаконито управљали опасним отпадом бити кажњени,.

Он је најавио одузимање дозвола оним оператерима који се баве криминалним потхрањивањем опасног отпада, а добили су дозволу да њим законито управљају.

Заменик сталног представника УНДП у Србији Стелиана Недера позвала је све у Србији да заједно учине све што могу како би проблем живе постао прошлост.

Недера је указала на то да УНДП у 42 државе широм света спроводи пројекте у вредности од 54 милиона долара, којима се пружа подршка решавању приоритетних проблема.

Ми пружамо подршку изради првог извештаја о живи у Србији и паралелно са израдом тог извештаја започет је и процес припреме националног профила живе, истакла је Недера.

Пројектом „Прелиминарна процена стања за имплементацију Минамата конвенције о живи у Републици Србији“, који је први пут свеобухватно сагледано стање управљања живом у Србији, утврђена је спремност Републике Србије да имплементира све међународне обавезе прописане одредбама Минамата конвенције.

Управљање хемикалијама једно је од најзначајнијих питања у области заштите животне средине, где се истиче регулисање управљања живом као материје која има изузетно штетно дејство на животну средину, безбедност и здравље људи.

Минамата конвенција о живи је међународни акт којим се регулише управљање живом коју је Република Србија потписала 2014. године, и од тада предузима низ активности на припремама за ратификацију конвенције и преузимање прописаних обавеза, наводи се у саопштењу.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=317115
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs