Србија захвална Аустрији на подршци у евроинтеграцијама

Београд, 12. фебруар 2018. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић изразио је данас захвалност Аустрији на подршци коју пружа нашој земљи на путу европских интеграција, као и очекивање да ће Србија, у складу са стратегијом ЕУ, до 2025. године постати пуноправни члан Уније.

Фото: Министарство спољних послова

Дачић је, на конференцији за новинаре са вицеканцеларом и министром за државну управу и спорт Републике Аустрије Хајнцом Кристијаном Штрахеом, истакао да такође очекује да ће се подршка те земље наставити, додавши да Србија жели да има што бољу сарадњу са Владом Аустрије.

Први потпредседник Владе је напоменуо да су односи са Штрахеом били пријатељски и пре него што је он постао вицеканцелар.

Када је реч о Косову и Метохији, Дачић је рекао да је Србија свесна тога да је Аустрија признала једнострано проглашену независност Косова, али да очекује да та земља има разумевања за наш став да одлуком о проглашењу то питање није завршено и да се мора водити дијалог и тражити компромисно решење.

У том смислу, очекујем подстрек дијалогу, а не учвршћивање ставова да је све решено, рекао је први потпредседник Владе, нагласивши да је време да се схвати реалност да без договора и дијалога нема решења.

Штрахе је поручио да му је стало до тога да пријатељство са Србијом буде оживљено и продубљено, наводећи да је са Дачићем разговарао о привредној сарадњи и европским интеграцијама.

У Аустрији живи више од 260.000 људи који су српског порекла и они су важан елемент нашег друштва. Желимо да подржимо Србију у пуном обиму када је реч о европским интеграцијама, рекао је он.

Такође, како је навео, Европска унија има одговорност да подржи Србију када је реч о мигрантској кризи и да је не остави на цедилу.

Штрахе је навео да проблем Косова није дугорочно решен и да је потребно да Београд и Приштина нађу компромис, наводећи да ништа не може да функционише једнострано.

Он је нагласио да је реалност да је Аустрија признала независност Косова, али и да је реалност да Србија види Косово у свом саставу.

То је реалност за Србију, стога овај проблем није дугорочно решен. Потребно је да обе стране изађу једна другој у сусрет и да се пронађе компромис, рекао је Штрахе, подсевши на то да је од 193 земље УН њих 105 признало независност Косова.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=313997
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs