Очувати културно наслеђе за будуће генерације

Београд/Пестум, 28. октобар 2017. године – Министар културе и информисања у Влади Републике Србије Владан Вукосављевић истакао је данас у Пестуму да је недопустиво намерно и темељно уништавање културног наслеђа у ратом захваћеним подручјима.

Фото: kultura.gov.rs

Вукосављевић је на 20. Међународној берзи археолошког туризма у овом италијанском граду нагласио да одговор на изазове савременог света мора да буде већа освешћеност целокупног друштва у вези са очувањем културног наслеђа за будуће генерације.

Он је учесницима скупа поручио да свет мора бити уједињен у свести да је непокретно културно наслеђе, без обзира на то у којим културним слојевима и епохама је настало, наслеђе читавог човечанства и да као такво мора бити предмет бриге читаве глобалне заједнице.

Девастација споменика културе у Палмири, на Косову и Метохији, Судану, Малију, Камбоџи и друго, како је истакао, јесте атак на језгро људске цивилизације које припада целом свету без обзира на расу, конфесију или културни простор.

Вукосављевић је указао на то да се питањима заштите културног наслеђа у Србији приступа системски, институционално и законодавно, али са свешћу бројних промена које локално, регионално и глобално окружење намеће.

Фото: kultura.gov.rs

Он је рекао да је у оквиру Стратегије културног развоја Србије за наредних 10 година посебна пажња посвећена управо културном наслеђу и изради сета закона који ће ефикасније штитити и чувати домаће национално благо.

Према његовим речима, један од изазова јесте и само управљање културним наслеђем, а посебно споменицима културе на Листи светске баштине у Србији, који истовремено представљају и нашу духовну баштину, а које монашке заједнице чине и данас живим.

Министар је и посебно издвојио Косово и Метохију, са културним наслеђем од највише вредности за нашу земљу.

Политичке и друге околности у Србији, како је истакао, неће никога спречити да заштити своје културно језгро и да о споменицима српске културе на Космету бринемо мање, већ напротив, највише колико је могуће.

У том послу, тражићемо и поздравићемо сваку конкретну стручну и финансијску подршку међународне заједнице, поручио је Вукосављевић.

Он је подсетио на то да је сарадња италијанских и српских експерата дугорочна у циљу развоја пројеката и заједничког аплицирања за фондове Европске уније.

Фото: kultura.gov.rs

Србија и Италија имају много тога заједничког у области културе, деле дух богатог европског наслеђа и заједничке културне вредности, а податак о 18 римских императора рођених на тлу данашње Србије, говори о нашим историјским и културним везама, нагласио је министар.

Вукосављевић је Пестуму учествовао на два округла стола.

Први, под називом “Интеркултурни дијалог као универзална вредност идентитета и културног наслеђа # не заборавимо Музеј Бардо и Палмиру“ био је посвећен угроженом светском наслеђу и на њему су говорили и експерти Унеска.

Други, на којем је представио културни потенцијал Србије, био је на тему сарадње земаља Медитерана и Балкана, са акцентом на Србију и Тунис, а у оквиру програма ЕНПИ – инструмент за суседску сарадњу ЕУ, који спроводи регија Кампања.

Вукосављевић је у друштву почасног саветника генералне секретарке Унеска Мунира Бушенакија и генералног секретара Светске туристичке организације Талебом Рифаијем посетио штанд Археолошког института из Београда који је представио археолошке локалитете и Србију као туристички атрактивну дестинацију.

Фото: kultura.gov.rs

Током своје посете Италији министар се састао и са заменицом градоначелника Напуља Алесандром Клементе, и том приликом је истакнуто да постоји обострана потреба и жеља за јачањем културних веза између Србије и Напуља.

Вукосављевић је предложио одржавање Дана Напуља у Србији у мају или јуну 2018. године, док је Александра Клементе изразила жељу за гостовањем ствараоца из Србије из области музике, књижевности и сликарства у том италијанском граду, наводи се у саопштењу Министарства културе и информисања.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=306132
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs