Унапређење регионалне сарадње у области образовања

Београд, 28. септембар 2017. године – Министар просвете, науке и технолошког развоја у Влади Републике Србије Младен Шарчевић, европски комесар за образовање, културу, омладину и спорт Тибор Наврачич и шеф Делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици отворили су данас регионални министарски састанак о образовању, обуци, науци и истраживању.


Шарчевић је, наводећи да се овај скуп одржава поводом 30 година ЕУ програма Еразмус, оценио да је постојање западнобалканске платформе за образовање изузетно значајно за регионалну сарадњу, размену искустава у области образовања и истраживања, као и за наше будуће приступање ЕУ.

Будућност ЕУ и земаља региона почива на снажној економији, која се заснива на знању и иновацијама, због чега тежиште сарадње треба да буде на оснаживању наших економија путем улагања у иновације и коришћења свих истраживачких потенцијала, поручио је министар.

Он је нагласио да је у претходном периоду најинтензивнија сарадња остварена управо у области високог образовања, додавши да су у оквиру програма Темпус и Еразмус плус развијени многи регионални пројекти.

Према његовим речима, од 2014. године, у оквиру програма Еразмус плус високошколским установама у Србији је одобрено више од 26 милиона евра.

Наврачич је навео да је од настанка 2012. године, министарска платформа Западног Балкана постала драгоцена традиција јер пружа јединствену прилику за размену мишљења о образовним системима у региону и њиховим главним приоритетима и изазовима.

Данас када прослављамо 30-годишњицу програма Еразмус, истакао бих да 33 земље учествују у програму Еразмус плус, који омогућава сарадњу са стотинама земаља широм света, укључујући све земље са простора западног Балкана, рекао је он.

Фабрици је истакао да Европска унија помаже земљама региона да спроведу реформе у циљу стварања бољег образовног окружења, које може одговорити на изазове социјалног и економског раста и подстицати друштвени развој, социјално укључивање и изгледе за приступање ЕУ.

Платформа Западног Балкана за образовање и обуку и Платформа Западног Балкана за истраживање и иновације су годишњи састанци на високом нивоу у организацији Европске комисије.

Ове године, министри образовања и науке из земаља региона данас и сутра ће у Београду разговарати о мерама за даље унапређење регионалне сарадње у образовању, науци, истраживању и иновацијама, али и обележити 30 година постојања програма Еразмус.

Само у Србији , Унија је од 2003. године бесповратно уложила 80 милиона евра за подршку реформи образовања и више од 100 милиона евра за подстицање иновација, конкурентности, истраживања и развоја.

Поред тога, ЕУ кроз програм Еразмус плус подржава српске студенте и професоре пружајући стипендије и могућности за програме размене на универзитетима у Европи и шире.

Еразмус плус је програм Европске уније за пружање подршке пројектима сарадње у области образовања и обуке, омладине и спорта, у којем Србија успешно учествује.

За пројекте у оквиру овог програма, високошколским установама у Србији је од 2014. године до сада одобрено више од 26 милиона евра, више него било којој другој земљи у региону.

Осим тога, више од 5.000 професора и студената из установа високог образовања у Србији је учествовало у краткорочним програмима размене на универзитетима у читавој Европи и шире.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=303158
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs