Скупштина Србије усвојила два нова просветна закона

Београд, 28. септембар 2017. године – Народна скупштина Републике Србије усвојила је синоћ Закон о високом образовању и Закон о основама система образовања и васпитања.


Закон о високом образовању утврђује да је услов за рангирање за упис у наредну студентску годину на терет буџета 48 бодова, при чему је предвиђено формирање Савета послодаваца на свакој високошколској установи, како би се успоставила веза високог образовања и привреде.

Овај закон значајно унапређује систем акредитације кроз оснивање Националног тела за акредитацију, уводи нове стандарде, као и поступак жалбе и процедуре за издавање дозволе за рад и упис студената тек након завршене акредитације.

Новим решењима даје се прилика наставницима, истраживачима и студентима да оснивају "spin-off" и "start-up" компаније, као и могућност ангажовања у настави експерта из привреде.

Предвиђа се и увођење кратких програма студија и студија уз рад, који омогућавају стицање практичних знања и вештина у складу са потребама тржишта рада.

Кроз јединствени информациони систем просвете уводе се регистри акредитованих студијских програма, запослених и студената, којима се додељује јединствени образовни број за праћење напретка у високом образовању и основа за увођење новог система финансирања.

За усвајање закона гласало је 134 посланика.

Закон о основама система образовања и васпитања утврђује доношење Националног оквира образовања као основе за израду нових наставних планова и програма.

Тим кровним просветним законом уводе се и новине у систему управљања и руковођења установама, па ће директори бити бирани искључиво на основу компетенција, а последњу реч при избору даваће министар просвете.

Законом је повећана одговорност наставника за квалитет наставе, оцењивање и поступање у случајевима кршења забрана, насиља и дискриминације, а утврђено је да се у пензију одлази са 65 година.

Проширена је одговорност ученика и родитеља, а предвиђене су и новчане казне за насиље у школи, доношење алкохола и наркотика.

За родитеље, али и ученике уводе се и нове васпитно-дисциплинске мере, друштвено користан и хуманитарни рад.

Закон предвиђа могућност оснивања општинских савета родитеља, затим оснивање ученичких компанија и ђачких задруга.

Од укупно 130 посланика у скупштинској сали, за усвајање закона гласао је 121 посланик.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=303144
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs